Audi rozpoczyna produkcję elektrycznego samochodu

Audi rozpoczęło właśnie produkcję swojego pierwszego całkowicie elektrycznego SUVa. Niemiecki producent już trzy lata temu zaprezentował swój prototyp elektrycznego pojazdu na Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie.

Audi, które jest własnością Volkswagen Group, od lat pracuje nad produkcją e-tron quattro. W lipcu niemiecki producent samochodów rozpoczął produkcję silników elektrycznych w fabryce na Węgrzech, ale większość procesu produkcyjnego będzie odbywać się w Brukseli. Belgijska fabryka od 2016 roku przeszła gruntowną modernizację – warsztat, linia montażowa i lakiernia zostały dostosowane do produkcji e-trona quattro. Również produkcja baterii będzie odbywać się w Brukseli

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pięcioosobowy SUV od Audi będzie miał możliwość szybkiego ładowania ładowarką o mocy 150 kW. Pojemność akumulatora niemieckiego elektryka to 95 kWh. Samochód jest wyposażony w 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 320 kW. Planowany zasięg został skorygowany z 500 km – obecnie Audi deklaruje, że na jednym ładowaniu e-tron quattro przejedzie około 400 kilometrów. Cena ma zaczynać się od około 80 tysięcy euro (ok. 340 tysięcy złotych brutto).

E-tron jest pierwszym całkowicie elektrycznym pojazdem od niemieckiego producenta. Do roku 2020 Audi planuje wyprodukować czterodrzwiową wersję Gran Turismo (wersja produkcyjna Audi e-tron Sportback) i mniejszy, kompaktowy pojazd. Producent do 2025 roku chce stworzyć 20 pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in.

Firma planuje zaprezentować wersję seryjną Audi e-tron SUV 17 września bieżącego roku w San Francisco. Wtedy także poznamy dokładne parametry samochodu. Sprzedaż SUV-a e-tron ma się rozpocząć pod koniec tego roku.