Australijczycy produkują materiały budowlane z dwutlenku węgla

cement z dwutlenku węgla

Australijska firma Mineral Carbonation International zamierza produkować materiał budowlany – cement – wykorzystując do tego dwutlenek węgla zbierany z atmosfery. Fabryka w której będzie realizowany pilotażowy program, znajdzie się w Instytucie Energii i Zasobów w Newcastle.

Proces produkcji ma naśladować, w przyspieszonym tempie, naturalne procesy generujące skały, z których produkuje się ten materiał budowlany, wyłapując z atmosfery dwutlenek węgla powstały m.in. na skutek spalania paliw kopalnych.

Firma zademonstrowała już swoją technologię wyłapując dwutlenek węgla przy kopalni Orica na Kooragand Island. Podczas procesu dwutlenek węgla wiąże się z minerałem serpentynitem, tworząc w kilka godzin węglany, które normalnie tworzyłyby się w naturze setki lat.

Powstały materiał wykorzystany może zostać do produkcji cementu, cegieł jak i jako wypełniacz do płyt gipsowo-kartonowych.

Plany uruchomienia pilotażowej linii produkcyjnej przy uniwersytecie w Newcastle sięgają 2016 roku. Władze uczelni opisują fabrykę, jako rzeczywiście unikatową instalację. We współpracy z MCI badacze z uniwersytetu będą w stanie badać i monitorować proces, a sama firma będzie mogła produkować materiały do testów.

Jak planuje Mineral Carbonation International, do roku 2020 firma chce wyprodukować od 20 do 50 tysięcy ton materiałów dla budownictwa.

Jak mówi prezes firmy, Marcus Dawe: Potrzebujemy rozwiązania na czasy zmian klimatycznych. Musimy wykorzystać gotową i przetestowaną technologię. (…) Tak jak wykorzystanie OZE, nasza technologia dąży do zmniejszenia emisji w sektorze budowlanym.

Geolog z Uniwersytetu w Melbourne, Peter Cook, skomentował, że jakkolwiek technologia promowana przez MCI ma prawo działać, to być może nie jest optymalnym rozwiązaniem problemu dwutlenku węgla. Może będzie działać na skalę lokalną, ale globalnie generujemy rocznie 36 miliardów ton dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych, więc potrzebne są i inne rozwiązania.

    1 komentarz

    1. Mdaa…. podsumowując.. nie produkują lecz chcą produkować i nie materiały budowlane lecz substraty do ich produkcji…. zużywając kolosalną ilość energii na wychwytywanie i konwersję CO2… Zobaczę analizę LCA i EROI i badania krystalograficzne tak otrzymanego surowca krzemianowego to uwierzę…a tak to klikbajtowy tytuł 🙁

      “Nie wołgi, lecz rowery, i nie dają ale kradną..”

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

General Electrics dostarczy turbiny wiatrowe do Omany

Następny artykuł

Niemcy budują akumulator energii dla całego Berlina

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , , , , ,
%d bloggers like this: