Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australijski miliarder próbuje odkupić jedną z największych spółek energetycznych

Australijski miliarder próbuje odkupić jedną z największych spółek energetycznych

W lutym dyrektor generalny AGL Energy ogłosił wcześniejsze zamknięcie dwóch znaczących elektrowni węglowych w Australii. W odpowiedzi na decyzję zarządu, Mike Cannon-Brookes, australijski miliarder, złożył ofertę 8 mld dolarów za odkupienie firmy. Mężczyzna planuje zainwestować w energię odnawialną. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Spółki energetyczne w Australii masowo upadają 

W ciągu ostatnich tygodni aż trzy znaczące dla całego kraju spółki energetyczne ogłosiły przyspieszenie procesu zamknięcia największych elektrowni węglowych. Dlaczego organizacje decydują się na wycofanie węgla? Ponieważ to się nie opłaca:

Jedną z firm, która podjęła taką decyzję jest AGL Energy, największy emitent gazów cieplarnianych w całym kraju. Dyrektor generalny spółki poinformował o zamknięciu dwóch największych elektrowni – Bayswater o mocy 2 640 MW do 2033 roku (planowo był to 2035 rok) oraz Loy Yang A o mocy 2 225 MW do 2045 roku (zamiast 2048 roku). 

Miliarder chce odkupić spółkę za 8 mld dolarów

Mike Cannon-Brookes to współzałożyciel firmy programistycznej Atlassian i jeden z najbogatszych ludzi w Australii. Jego majątek wyznacza się na 18,1 mld dolarów. Mężczyzna znany jest z inwestowania w zielone inicjatywy na rzecz klimatu. 

Co skłoniło go do tak odważnego kroku? 

Okazuje się, że za decyzją stoi konsorcjum warte setki mld dolarów. Firma Cannona-Brookes’a jest mniejszym graczem zrzeszenia, którym przewodzi kanadyjski gigant inwestycyjny Brookfield. 

Inwestorzy planują przeznaczyć pieniądze na rozwój OZE

Głównym motywem inwestorów jest szybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Australię. Chcą to zrobić poprzez zamknięcie elektrowni węglowych i zastąpienie ich odnawialnymi źródłami energii. Jak twierdzą, mają budżet 20 mld dolarów na spełnienie tego celu. 

Konsorcjum po przejęciu spółki planuje zamknąć obie elektrownie do 2030 roku, dzięki czemu największy truciciel w kraju ma osiągnąć zerowe emisje już w 2035 roku. Realizacja planu ma przyczynić się również do stworzenia 600 nowych miejsc pracy. 

AGL szybko odrzuciło propozycję 

Spółka energetyczna uznała ofertę Cannona-Brookes’a za “istotnie zaniżającą wartość spółki”. Jednak to nie zniechęciło miliardera. Jak wyznał dla The Guardian, konsorcjum ma nadal podejmować rozmowy z AGL, aby przekonać spółkę, że to znaczący ruch dla dekarbonizacji przemysłu energetycznego w Australii. 

Myślę, że to [opóźniona transformacja – przyp. red.] będzie skutkować wyższymi cenami energii. Zasadniczo nowe źródła energii (…) to tańsza opcja generowania elektryczności – powiedział Mike Cannon-Brookes w wywiadzie dla ABC News. – Jeśli opóźnimy tę transformację, utrzymane zostaną wysokie ceny energii, a dowody na to widać już teraz na rynku. 

Źródło: The Guardian

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.