Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia zasilana w 100% z OZE? To możliwe już w 2025 roku!

Australia zasilana w 100% z OZE? To możliwe już w 2025 roku!

Do 2025 roku w określonych porach dnia OZE mogą pokryć w 100% za energię w Australii. Aktualnie energetyka odnawialna w tym państwie jest wykorzystywana na rekordową skalę. To efekt stabilnego rozwoju rynku OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekordy energetyki odnawialnej w Australii

Opublikowany wczoraj raport Australijskiego Operatora Rynku Energii (Australian Energy Market Operator, AEMO) wskazuje, że w 2021 roku Australia dwukrotnie osiągnęła rekordowy poziom ​​wykorzystania energii odnawialnej. OZE stanowiło w tym państwie 57% rynku energii w kwietniu i w sierpniu. Obecne rekordy to skutek stabilnego rozwoju OZE w Australii.

Rozwój OZE w Australii

OZE zaspokoją 100% zapotrzebowania konsumentów na energię elektryczną w określonych porach dnia do 2025 roku. Warunkiem powodzenia tego celu jest stabilny rozwój energii wiatrowej i słonecznej w obecnym tempie, wskazuje raport.

Wyliczenia przewidują, że całkowita moc OZE w Australii do 2025 roku będzie o prawie 10 gigawatów większa niż obecnie. Same farmy słoneczne mogą zaspokoić do 77% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną do roku 2026. 

Jakie korzyści z transformacji energetycznej wynosi Australia?

Znaczące inwestycje w energię odnawialną i rozwój projektów aktualnej generacji, w tym elektrowni gazowych, elektrowni wodnych i akumulatorów, pomogą zastąpić zanikające elektrownie węglowe i gazowe – oświadczył na oficjalnej stronie AEMO Daniel Westerman, dyrektor naczelny Australijskiego Operatora Rynku Energii.

Wzrost produkcji energii z paneli słonecznych obniża także zapotrzebowanie na wykorzystanie sieci elektroenergetycznej. Ponieważ systemy słoneczne pozwalają gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom na samowystarczalność poprzez wytwarzanie i magazynowanie własnej energii, pobierają one mniej energii z sieci. Oparcie rynku na energii słonecznej i wiatrowej może dzięki temu znacząco obniżyć koszty użytkowania.

Australia odchodzi od węgla

Raport wskazuje, że starzejące się australijskie elektrownie węglowe stają się coraz mniej niezawodne. Z użycia wycofano elektrownię Yallourn w Victorii i dwie jednostki elektrowni Eraring. Australijski Operator Rynku Energii spodziewa się także, że elektrownia Vales Point zostanie zamknięta w 2029 roku.

Źródła: theguardian.com, aemo.com.au, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.