Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia rozpoczyna produkcję wodoru… z węgla brunatnego

wodor

Australia rozpoczyna produkcję wodoru… z węgla brunatnego

Australia rozpoczęła produkcję wodoru z węgla brunatnego. Projekt pilotażowy, warty 390 mln dolarów, ma udowodnić, że ciekły wodór można wytwarzać na dużą skalę i bezpiecznie transportować za granicę. Tymczasem organizacje ekologiczne zauważają, że wodór wyprodukowany przy użyciu węgla nie jest zeroemisyjny. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Australia chce zostać światowym liderem

Pierwsza część projektu zakłada stworzenie międzynarodowego łańcucha dostaw ciekłego wodoru. Kolejnym krokiem będzie wysłanie ładunku specjalnym transporterem za granicę. 

Australia ma potencjał, aby zostać światowym liderem w produkcji i eksporcie wodoru. Ten projekt to kolejny krok na drodze do udoskonalenia odpowiednich technologii – powiedział w rozmowie z Reuters Angus Taylor, australijski minister energii. 

Australia jest obecnie jednym z liderów na światowym rynku ciekłego gazu ziemnego (LNG). Rząd uważa, że komercjalizacja ciekłego wodoru będzie ekologiczną alternatywą dla węgla. 

Wodór z Australii trafi do Japonii

Australia planuje eksport wodoru do Japonii. Projekt ma kluczowe znaczenie dla Kraju Kwitnącej Wiśni w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Piąty co do wielkości konsument energii na świecie zamierza dziesięciokrotnie zwiększyć roczne zapotrzebowanie na wodór, czyli do 20 mln ton. 

Zasoby węgla znajdują się w stanie Wiktoria

Realizacją inwestycji zajmuje się japoński koncern Kawasaki Heavy Industries. Prace odbywają się w stanie Wiktoria, gdzie znajduje się ok. 25% światowych rezerw węgla brunatnego. Ten rodzaj węgla jest uważany za najgorszy ze względu na niską wartość opałową. Zasilał on elektrownie stanu Wiktoria, z których część została zamknięta. 

Ważne jest to, aby produkcja wodoru była konkurencyjna cenowo, a węgiel brunatny z Wiktorii może w tym pomóc – stwierdził Hirofumi Kawazoe, dyrektor generalny australijskiego oddziału Kawasaki.

Wodór z węgla,  wodór z OZE

W tym przypadku wodór powstawałby w wyniku reakcji węgla z tlenem i parą wodną w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Produktami takiego procesu byłyby również dwutlenek węgla i inne gazy. Rząd Australii planuje rozwiązać ten problem, wychwytując CO2 z powietrza i składując go. 

Wytwarzanie wodoru przy użyciu węgla, z wychwytywaniem i magazynowaniem CO2 jest ok. połowę tańszy niż produkcja czystego wodoru – skomentował Jeremy Stone, dyrektor firmy energetycznej J-Power. 

Z kolei zielony wodór powstaje w wyniku rozszczepienia wody na wodór i tlen, przy użyciu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. 

Sprzeciw organizacji ekologicznych

Grupy prośrodowiskowe uważają, że projekt jest stratą pieniędzy. 

W ciągu najbliższych kilku lat tę technologię zastąpi czysty wodór, produkowany przy użyciu energii odnawialnej. Każdy projekt węglowo-wodorowy jest chybioną inwestycją – powiedział Nicholas Aberle, dyrektor kampanii Environment Victoria. 

Pierwszy ładunek miał trafić do Japonii na początku br., jednak z powodu ograniczeń pandemicznych został przełożony na drugą połowę roku. 

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.