Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japonia osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku

Japonia

Japonia osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku

W poniedziałek 26 października premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił, że Japonia zredukuje emisje gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku. W swoim przemówieniu polityk wspomniał również o sposobach na osiągnięcie celu, jednak ostateczny plan transformacji energetycznej Japonii poznamy latem 2021 roku.

BANER MOBILEB1
Reklama

Jakie działania podejmie Japonia?

Yoshihide Suga podkreślił, że Japonia wykorzysta innowacje technologiczne, aby rozsądnie zmierzać w kierunku zielonej energii. Obok znanych już sposobów, takich jak inwestowanie w energię odnawialną, premier wymienił recykling dwutlenku węgla. Jest to związane zapewne z planami budowy wielu elektrowni węglowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Firmy z branż takich jak energetyka czy motoryzacja będą musiały zastosować się do surowych reguł, aby spełnić międzynarodową obietnicę. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Reakcja na globalne ocieplenie nie musi wiązać się ze szkodami dla rozwoju gospodarczego – wyjaśnił Yoshihide Suga i dodał – Musimy zmienić nasze nastawienie i zrozumieć, że przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu przyniesie pozytywne zmiany dla przedsiębiorstw, jak i gospodarki oraz społeczeństwa, i przyczyni się do wzrostu gospodarczego. 

Wcześniejsze obietnice Japonii

W przeszłości rząd deklarował, że zredukuje emisje o 80% do 2050 roku, natomiast do całkowitej redukcji dojdzie prawdopodobnie w drugiej połowie wieku. Ówcześni rządzący spotkali się z krytyką za brak jasnego harmonogramu, a także wyraźną niechęć do rozwiązywania problemów środowiskowych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Wydaje się, że wraz z objęciem stanowiska premiera przez Yoshihide Sugę we wrześniu tego roku, Japonia postanowiła dać szansę odnawialnym źródłom energii. Mamy nadzieję, że polityk skutecznie poprowadzi kraj ku zielonej energii. W końcu jego ulubionym powiedzeniem jest: “Jeśli jest wola, jest i sposób”.

Japoński mix energetyczny

Przypomnijmy, że w 2018 roku 37,4% energii wytworzonej w Japonii pochodziło z gazu ziemnego, z kolei 28,3% z węgla. Elektrownie atomowe odpowiadały za 4,7% energii. Ze źródeł odnawialnych pochodziło 25,9% energii, z czego najpopularniejsze były elektrownie wodne. 

OZE przyciąga inwestorów

Japonia to kolejna, po Chinach, azjatycka potęga gospodarcza, która zadeklarowała całkowitą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Przypomnijmy, że podobne obietnice w poprzednich latach złożyły już Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada. 

Dr Alison Doig z Energy & Climate Intelligence Unit zwróciła uwagę na niechęć Stanów Zjednoczonych do zielonych źródeł energii. Stwierdziła, że w połączeniu z działaniami rządów azjatyckich i europejskich, może to przynieść wymierne skutki dla światowej gospodarki. 

Biorąc pod uwagę zobowiązania Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Kanady i Chin, USA wydają się odizolowane od kwestii klimatycznych. W najbliższej przyszłości zwróci to uwagę inwestorów, banków, i całego finansowego świata, ponieważ inwestowanie w paliwa kopalne, podczas gdy prawie wszystkie gospodarki z nich rezygnują, stanie się nieopłacalne – powiedziała Dr Doig. 

Źródło: asia.nikkei.com, electrek.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.