Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Autobusem elektrycznym przez Toruń

Elektromobilność

Autobusem elektrycznym przez Toruń

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu podpisał umowę z przedsiębiorstwem Solaris, polskim producentem autobusów. W jej wyniku firma ma dostarczyć 6 autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice miasta za 18 miesięcy. 

Reklama

Toruń dołącza do elektrycznej rewolucji

W wyniku wygranego przetargu Solaris dostarczy do MZK w Toruniu 6 autobusów elektrycznych, jednak umowa zakłada opcję uzupełnienia zamówienia o dodatkowe 2 pojazdy. 

fot. Solaris

Autobusy będą napędzane energią elektryczną, dzięki czemu ich negatywny wpływ na środowisko zostanie ograniczony do minimum. 

-Bardzo się cieszę, że Toruń dołączył do elektrycznej rewolucji, która opanowała transport publiczny w polskich miastach. Zakup bezemisyjnych i nowoczesnych autobusów naszej marki to z pewnością ukłon w stronę mieszkańców miasta i jasny komunikat, że ich bezpieczeństwo i komfort życia władze cenią sobie najbardziej – oznajmił Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service w dniu podpisania umowy.

Dla środowiska, dla mieszkańców

Autobusy elektryczne zostaną wyposażone w wiele udogodnień umilających podróż. Zakupione modele Urbino 12 na całej długości są niskopodłogowe, co uczyni je bardziej dostępnymi dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. 

solaris um torun materialy prasowe

Pojazdy będą klimatyzowane oraz wyposażone w monitoring i komunikaty głosowe zapowiadające kolejne przystanki. W autobusach znajdziemy automaty biletowe oraz ładowarki USB umieszczone w poręczach. Dodatkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z połączenia wi-fi. 

Infrastruktura dla elektryków

Autobusy Urbino 12 wyposażone będą w 5 packów baterii Solaris High Power, przystosowanych do szybkiego ładowania prądem o wysokich mocach. Z tego powodu Toruń zdecydował się wybudować specjalną infrastrukturę ładowania. 

Na pętlach przy Uniwersytecie, na placu św. Katarzyny, przy toruńskiej Starówce i na ul. Dziewulskiego stanęły ładowarki pantografowe o mocy 400 kW, które umożliwią ładowanie w ciągu dnia. Natomiast nocą energia w bateriach pojazdów będzie uzupełniana ładowarkami o mocy 120 kW, zlokalizowanymi na zajezdni przy ul. Legionów. 

– To ważny moment dla Torunia i wszystkich mieszkańców, pasażerów komunikacji miejskiej. Tym pasażerom trzeba zapewnić wygodny i nowoczesny tabor. I tak się dzieje. Mamy 17 nowoczesnych tramwajów Swing, kolejnych pięć, niedawno zakupionych, dotrze do nas w ciągu dwóch lat. Co do autobusów, to nie ma roku, byśmy nie uzupełniali taboru. W ostatnich latach kupiliśmy 14 autobusów hybrydowych i 21 zasilanych olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najwyższe normy, a niedawno osiem podobnych, tyle, że jeszcze nowocześniejszych. Teraz, dzisiaj, wpisujemy się w nurt europejski, gdyż kupujemy autobusy o napędzie elektrycznym. To pierwszy krok w tę stronę, ale nie ostatni. Takich zakupów będzie więcej – zapowiada Prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Źródło: elektromobilnosc24.pl, nowa-energia.com.pl

Fot. elektromobilnosc24.pl, Solaris

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.