Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zeroemisyjność w krajach UE najpóźniej do 2050 roku?

Zeroemisyjność w krajach UE najpóźniej do 2050 roku?

Na początku maja w Rumunii odbył się szczyt państw UE, podczas którego głównym tematem były strategiczne kierunki działań, jakie powinna podjąć wspólnota w ciągu najbliższych trzech dekad. Jeszcze przed obradami przedstawiciele ośmiu krajów apelowali do pozostałych państw członkowskich, aby osiągnęły pułap zeroemisyjności do 2050 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Głównym tematem szczytu UE, który odbył się 9 maja w malowniczym mieście Sybin w Rumunii, był kierunek rozwoju państw wspólnoty w ciągu najbliższych 30 lat. Przed obradami osiem państw (Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Portugalia i Szwecja) odniosło się do strategii energetycznej, namawiając pozostałych członków do postawienia na technologie przyjazne środowisku.

Czy spowolnimy globalne ocieplenie?

W sporządzonym przez przedstawicieli EU dokumencie stwierdzono, że: „ambitna, efektywna kosztowo i sprawiedliwa społecznie transformacja w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu może przynieść korzyści w obszarach wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, jakości życia, zdrowia publicznego oraz bioróżnorodności”. Celem polityki powinno być spowolnienie globalnego ocieplenia do poziomu 1,5°C. Joanna Furmaga, prezes Polskiej Zielonej Sieci, zaznaczyła, że energetyka OZE będzie także korzystna finansowo.

W gronie państw apelujących o zdrową politykę energetyczną zabrakło niestety Polski, która pod tym względem wciąż uważana jest za członka wspólnoty hamującego postęp. W rzeczywistości, aby osiągnąć cel, potrzeba wspólnych działań nie tylko w obrębie UE, lecz globalnym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.