Czy będzie można legalnie grillować w krakowskich parkach?

Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kraków, na początku maja wystosował wniosek do prezydenta miasta o wyznaczenie miejsc do rozpalania grilla. Zgodnie z interpelacją mieszkańcy mogliby grillować w każdej dzielnicy Krakowa. Bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Rafał Komarewicz pragnie, aby Kraków wzorem Warszawy umożliwił grillowanie w przestrzeni publicznej. W stolicy jest to możliwe w prawie każdym z 70 parków (wyjątkiem są obiekty zabytkowe, takie jak Łazienki Krakowskie oraz Park Ujazdowski).

Grillowanie w krakowskich parkach będzie legalne?

Artykuł 82 z kodeksu wykroczeń ustanawia, że nie wolno rozpalać ognia w miejscu do tego niewyznaczonym. Pomimo tego mieszkańcy Krakowa i turyści nielegalnie rozpalają grille w różnych, nieprzystosowanych do tego celu miejscach. – Chcę to zmienić – stwierdził radny Komarewicz. – W każdej dzielnicy krakowianie powinni móc legalnie korzystać z grilla. Wyznaczenie miejsc do grillowania ma zwiększyć bezpieczeństwo, m.in. minimalizując ryzyko pożaru.

Sprawa nie będzie prosta, bo Kraków wprowadza od 1 września 2019 roku całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Będzie dotyczyło to nie tylko pieców, ale także kominków i grillów. O ile prawo to nie uwzględnia sprzętu sezonowego, który nie jest instalacją i nie podlega regulacjom ustawy antysmogowej, o tyle grille mogły by być używane.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.