Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”,  zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.

Córka Perry’ego zamieściła na Instagramie wpis, w którym podkreśliła, że od teraz grzyby będą miały dla niej nowe znaczenie. – Żadne tłumaczenie nie wyjaśni w pełni geniuszu, jakim jest pochówek w stroju z grzybów, który jest w zasadzie przyjazną środowisku opcją pogrzebu przy pomocy grzybów – podkreśliła Sophie Perry w wypowiedzi przytoczonej przez Wprost.pl. – Gdy mój tata to odkrył, był bardziej podekscytowany niż kiedykolwiek. Został pochowany w tym stroju, to jedno z jego ostatnich życzeń. To naprawdę piękna rzecz dla tej pięknej planety i chcę się z wami wszystkimi nią podzielić.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Biodegradowalny strój służący do ekologicznego pochówku to produkt amerykańskiego startupu Coeio. Wykonany jest ze specjalnego gatunku grzybów oraz innych mikroorganizmów, które neutralizują toksyny znajdujące się w rozkładającym się ludzkim ciele. Dzięki temu pochówek staje się bardziej przyjazny dla środowiska, a same zwłoki stopniowo stają się kompostem. Garnitury wykonane z grzybów są dostępne w dwóch kolorach: czarnym i cielistym. Ich cena wynosi 1500 dolarów, czyli około 5700 złotych.

Ekologiczny pochówek nie wymaga trumny – ciało może zostać złożone bezpośrednio do grobu w samym biodegradowalnym stroju. Startup oferuje jednak specjalne biodegradowalne płachty, w które również można owinąć zwłoki przed złożeniem do grobu.

View this post on Instagram

💋In December I went to San Francisco with two of my best friends. One of them, had never never been to California, so we went to show him the Redwoods. I took this picture while we were there, because i thought, “damn, those mushrooms are beautiful.” Now, mushrooms hold an entirely new meaning for me. Any explanation i give will not do justice to the genius that is the mushroom burial suit, but it is essentially an eco friendly burial option via mushrooms. All i can say is that you should all look into them at coeio.com or just by googling “mushroom burial suit” . My dad discovered it, and was more excited by this than I have ever seen him. He was buried in this suit, one of his final wishes. They are truly a beautiful thing for this beautiful planet, and I want to share it with all of you.

A post shared by Sophie Perry (@lemonperry) on

Luke Perry wystąpił w takich filmach, jak „Zabójcze umysły”, „Jeremiah” czy „Anatomia prawdy”. Tego lata w kinach zostanie wyświetlony ostatni film z udziałem Perry’ego – wyreżyserowana przez Quentina Tarantino produkcja „Pewnego razu w Hollywood”.

Aktor zmarł w wieku 52 lat na skutek rozległego udaru. Został pochowany 12 marca nieopodal Nashville.

Foto: Coeio, zdjęcie tytułowe: podglądowe