Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”,  zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.

Córka Perry’ego zamieściła na Instagramie wpis, w którym podkreśliła, że od teraz grzyby będą miały dla niej nowe znaczenie. – Żadne tłumaczenie nie wyjaśni w pełni geniuszu, jakim jest pochówek w stroju z grzybów, który jest w zasadzie przyjazną środowisku opcją pogrzebu przy pomocy grzybów – podkreśliła Sophie Perry w wypowiedzi przytoczonej przez Wprost.pl. – Gdy mój tata to odkrył, był bardziej podekscytowany niż kiedykolwiek. Został pochowany w tym stroju, to jedno z jego ostatnich życzeń. To naprawdę piękna rzecz dla tej pięknej planety i chcę się z wami wszystkimi nią podzielić.

Biodegradowalny strój służący do ekologicznego pochówku to produkt amerykańskiego startupu Coeio. Wykonany jest ze specjalnego gatunku grzybów oraz innych mikroorganizmów, które neutralizują toksyny znajdujące się w rozkładającym się ludzkim ciele. Dzięki temu pochówek staje się bardziej przyjazny dla środowiska, a same zwłoki stopniowo stają się kompostem. Garnitury wykonane z grzybów są dostępne w dwóch kolorach: czarnym i cielistym. Ich cena wynosi 1500 dolarów, czyli około 5700 złotych.

Ekologiczny pochówek nie wymaga trumny – ciało może zostać złożone bezpośrednio do grobu w samym biodegradowalnym stroju. Startup oferuje jednak specjalne biodegradowalne płachty, w które również można owinąć zwłoki przed złożeniem do grobu.

View this post on Instagram

💋In December I went to San Francisco with two of my best friends. One of them, had never never been to California, so we went to show him the Redwoods. I took this picture while we were there, because i thought, “damn, those mushrooms are beautiful.” Now, mushrooms hold an entirely new meaning for me. Any explanation i give will not do justice to the genius that is the mushroom burial suit, but it is essentially an eco friendly burial option via mushrooms. All i can say is that you should all look into them at coeio.com or just by googling “mushroom burial suit” . My dad discovered it, and was more excited by this than I have ever seen him. He was buried in this suit, one of his final wishes. They are truly a beautiful thing for this beautiful planet, and I want to share it with all of you.

A post shared by Sophie Perry (@lemonperry) on

Luke Perry wystąpił w takich filmach, jak „Zabójcze umysły”, „Jeremiah” czy „Anatomia prawdy”. Tego lata w kinach zostanie wyświetlony ostatni film z udziałem Perry’ego – wyreżyserowana przez Quentina Tarantino produkcja „Pewnego razu w Hollywood”.

Aktor zmarł w wieku 52 lat na skutek rozległego udaru. Został pochowany 12 marca nieopodal Nashville.

Foto: Coeio, zdjęcie tytułowe: podglądowe