Autobusy w Lublinie wyposażone w panele fotowoltaiczne

Miasta takie jak Warszawa, Lublin czy Kraków ciągle inwestują w miejską komunikację, tak by była ona nie tylko bardziej komfortowa dla pasażerów, ale również bardziej ekologiczna. Jako przykład można podać właśnie Lublin, gdzie autobusy wykorzystują panele fotowoltaiczne.

Zastosowane rozwiązanie ma wiele zalet. Panele PV zamontowane na dachach autobusów komunikacji miejskiej pozwalają zredukować zużycie paliwa nawet do 5% w ciągu roku. Dzięki temu zmniejsza się także emisja spalin do atmosfery. Dużym plusem jest także korzystny wpływ na żywotność wykorzystanych akumulatorów. Obecnie po Lublinie porusza się 230 autobusów MPK, z czego niemal połowa jest już wyposażona w panele słoneczne. To jednak nie koniec, ponieważ flota ciągle jest modernizowana przy wykorzystaniu finansowego wsparcia z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Policzono, że 5% oszczędności przekłada się na 5,5 tysiąca złotych w ciągu roku. Szacuje się, że jeden autobus MPK zużywa rocznie aż 1,5 tysiąca litrów oleju napędowego mniej. Nie tylko Lublin widzi przyszłość w tej technologii. W Krakowie na liniach 129 oraz 503 także wykorzystywane jest podobne rozwiązanie. Także miasto stołeczne Warszawa posiada autobusy wykorzystujące możliwości systemu fotowoltaicznego. Nie są one jednak wykorzystywane na taką skalę jak w Lublinie.

O tym, że takowe rozwiązanie ma sens, mogą świadczyć między innymi plotki mówiące o tym, że sama Tesla planuje zaimplementować takie rozwiązanie w swoich samochodach. Oczywiste jest, że systemy będą znacząco różnić się od siebie, ale samo zainteresowanie Elona Muska jest dosyć wymowne.

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Duńska firma pomogła uzyskać 70% energii z OZE wyspie na Azorach

Następny artykuł

Targi Greenpower w Poznaniu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: