Autonomiczne ciężarówki firmy Einride

Szwedzka firma motoryzacyjna Einride planuje rewolucję na rynku aut ciężarowych. Do 2020 roku, firma przewiduje wyprodukować 200 prototypów ciężarówek wyposażonych w silnik elektryczny, zdolny przejechać na jednym ładowaniu do 200 km. Co więcej, ciężarówki będą autonomiczne, a kierowca nie znajdzie w nich miejsca.

Ciężarówka o nazwie T-Pod ma mieć długość 7 metrów, a rozmiary naczepy dopasowane tak, by pomieścić 15 europalet. Wyposażona w dużą ilość czujników będzie w stanie pokonywać wyznaczoną drogę samodzielnie. Przynajmniej wtedy, kiedy pozwolą na to warunki pogodowe. Jeżeli warunki na drodze nie będą korzystne, stery będzie mógł przejąć kierowca, za pomocą systemu zdalnego sterowania. Według planów, 200 sztuk wyprodukowanych do końca 2020 roku, będzie testowanych na drogach miast Goteborg oraz Helsingborg w Szwecji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przewidziałby zmian, jakie stopniowo zachodzą na motoryzacyjnym rynku. Oczywiste jest, że plany firmy Einride nie zmienią rynku z dnia na dzień. Wskazują jedynie kierunek, w którym z biegiem czasu może pójść cała branża transportowa, a przede wszystkim motoryzacyjna. Z niecierpliwością czekamy na czasy, kiedy po ulicach europejskich miast będą jeźdić elektryczne, autonomiczne autobusy.