NASA prezentuje nadmuchiwane szklarnie do uprawy roślin na marsie

Grupa naukowców z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA, opracowała innowacyjne nadmuchiwane szklarnie. System ten ma pomóc astronautom w uprawie roślin na innych planetach, takich jak Mars.

Prototyp szklarni testowany może być na Księżycu lub Marsie, a jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie może w dostarczać świeże jedzenie podczas długich misji kosmicznych.

Szklarnia wykonana jest z elastycznego materiału, któremu sztywność zapewniono dzięki nadmuchaniu całej konstrukcji. Obieg powietrza w szklarni zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji czy statku kosmicznego. Dwutlenek węgla wydychany przez astronautów jest wychwytywany przez rośliny i wykorzystywany jako pożywienie. Z kolei tlen, jaki wyprodukują rośliny w szklarni z pewnością odciąży system podtrzymywania życia, umożliwiający oddychanie mieszkańcom.

Woda, wykorzystywana do hodowli roślin, dostarczona musi być z zewnątrz. Może ona być przywieziona wraz z ludźmi, ale także pozyskiwana na miejscu np. poprzez topienie lodu z czap znajdujących się np. na Marsie.

Woda, przed dotarciem do roślin, będzie natleniana w systemie i uzupełniania w sole mineralne i inne składniki odżywcze potrzebne roślinom. System nawadniający w szklarni będzie powoli podawał wodę do korzeni roślin.

Cały proces zaprojektowano tak, aby naśladował warunki w jakich rośliny rosną na ziemi. Dzięki temu mają one mieć optymalne warunki do wzrostu, co przełoży się na ich najlepsze wykorzystanie w kosmosie.

Naukowcy nadal nie zbadali, jakie rośliny i w jakiej formie – nasion, sadzonek etc – najlepiej nadadzą się do zabrania na Marsa czy na Księżyc.

Oprócz wody i pokarmu, rośliny potrzebować będą też ochrony przez promieniowaniem kosmicznym, gdyż szklarnia działać ma na planetach pozbawionych ochronnej warstwy atmosfery, jak na Ziemi. W związku z  tym szklarnia umieszczona zostanie najpewniej pod ziemią, co zapewnić jej ma odpowiednią ochronę. Niestety odetnie to też rośliny od światła słonecznego. Aby rozwiązać ten problem, w szklarni zamontowane zostaną oświetlacze diodowe jak i koncentratory światłowodowe, które umożliwią transportowanie światła słonecznego z powierzchni planety do zakopanej pod jej powierzchnią szklarni.

Obecne eksperymenty ze szklarnią trwają jedynie na Ziemi. Jednocześnie astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS eksperymentują z uprawą roślin w kosmosie. Już w 2014 roku wystartował pierwszy, prowadzony przez Amerykanów program eksperymentalnej uprawy warzyw na stacji kosmicznej.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Segregacja śmieci

Następny artykuł

Autonomiczne ciężarówki firmy Einride

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,