Aż 3 tysiące nowych elektrycznych autobusów pojawi się w niemieckich miastach

Do 2030 roku co najmniej 3 tys. autobusów elektrycznych pojawi się w pięciu największych miastach w Niemczech. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Wirtschaftswoche. Flotę komunikacji miejskiej na elektryczną wymieniają: Berlin, Hamburg, Kolonia, Frankfurt oraz Monachium.

Coraz więcej miast w Niemczech wdraża zakaz używania oleju napędowego, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz drobnych pyłów. Zakaz ma być jednym ze sposobów walki ze smogiem. Ponadto Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu utworzyło w sierpniu tego roku fundusz o wartości 125 milionów euro. Środki z niego będą przeznaczane na sfinansowanie programów awaryjnych, uruchamianych w odpowiedzi na poziom zanieczyszczenia powietrza.

Na alarmujące raporty smogowe nie czekają większe niemieckie miasta i podejmują lokalne działania ograniczające emisję. Jednym z nich jest wymiana floty autobusów z silnikami wysokoprężnymi na elektryczne. Pod tym kątem pierwsze miejsce zajmuje Hamburg, którego operator komunikacji miejskiej – Hamburger Hochbahn, złożył spore zamówienie na nowe autobusu elektryczne. Operator spodziewa się, że połowa floty Hamburga (1000 autobusów) już w 2025 roku będzie zasilana energią elektryczną, a pełna jej wymiana na pojazdy ekologiczne zakończy się do 2030 roku.

Za Hamburgiem podąża również Berlin, Kolonia i Monachium, które zobowiązały się wyłącznie do zakupów autobusów elektrycznych, ale dopiero w 2030 roku. Natomiast Frankfurt zadeklarował dążenie do tego, aby co najmniej połowę floty komunikacji miejskiej miasta stanowiły “elektryki”, a drugą pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi. Ostrożniejsze w działaniach jest Dortmund, które zmierza zelektryfikować swoją flotę w roku 2020, o ile wystarczająca ilość autobusów elektrycznych będzie dostępna na rynku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.