Samochód elektryczny rozwiązaniem na zatłoczone miasta Izraela?

Izraelskie władze kładą nacisk na promocję pojazdów elektrycznych. Planują wycofać samochody napędzane paliwami kopalnymi, ponieważ mają duży problem z zanieczyszczeniem powietrza i z zatłoczeniem miast. Samochód elektryczny firmy City Transformer to propozycja na ich rozwiązanie.

W Izraelu powstał elektryczny samochód firmy City Transformer. Dzięki jego niewielkiej baterii może pokonywać trasy do 150 km, dlatego też przeznaczony jest głównie do jazdy miejskiej. Auto wyróżnia się tym, że jest małe i może się wszędzie zmieścić (zob. video). A jakie są jego parametry? Szerokość to zaledwie 1,44 m, a długość – 2,35 m. Po złożeniu (skróceniu podstawy koła) szerokość wynosi już metr. Za sprawą składanej konstrukcji oszczędza 75% miejsca parkingowego. Jego cena to 10 tys. dolarów.

Użytkowanie tego pojazdu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i odciąży zatłoczone miasta – to dzisiaj jedne z problemów, z którymi boryka się Izrael. Samochód jest idealny do wykorzystania w car-sharingu. Jego produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku w Izraelu, nie wykluczając innych rynków zbytu. Japoński koncern zajmujący się produkcją motocykli – Yamaha, jest jednym z partnerów City Transformer.

Minister energetyki Izraela, Yuval Steinitz, ogłosił niedawno zamiar wycofywania samochodów napędzanych paliwami kopalnymi do 2030 roku. Zaplanował, że punkt zwrotny nastąpi w 2025 roku, kiedy to około 177 tys. samochodów elektrycznych będzie jeździło po drogach Izraelu. Aktualnie jest ich tylko kilkadziesiąt.


1 comment
  1. Podobny do juz podobnego .Dane techniczne tez podobne do rozwiazan innych .Tylko nie mozna takich konstrukcji , podobno ,zaliczyc do militarnych . Jednak najlepiej , podobno , takie informacje podawac w zestawieniu z innymi markami , innych firm , a w tym artykule tego nie znajduje .Pozdrawiam , podobnie , jak wszystkich , ktorym Odnawialne Zrodla Energii wspomagaja ekologiczny styl zycia , PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; SEP-E ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.