Samochód elektryczny rozwiązaniem na zatłoczone miasta Izraela?

Izraelskie władze kładą nacisk na promocję pojazdów elektrycznych. Planują wycofać samochody napędzane paliwami kopalnymi, ponieważ mają duży problem z zanieczyszczeniem powietrza i z zatłoczeniem miast. Samochód elektryczny firmy City Transformer to propozycja na ich rozwiązanie.

W Izraelu powstał elektryczny samochód firmy City Transformer. Dzięki jego niewielkiej baterii może pokonywać trasy do 150 km, dlatego też przeznaczony jest głównie do jazdy miejskiej. Auto wyróżnia się tym, że jest małe i może się wszędzie zmieścić (zob. video). A jakie są jego parametry? Szerokość to zaledwie 1,44 m, a długość – 2,35 m. Po złożeniu (skróceniu podstawy koła) szerokość wynosi już metr. Za sprawą składanej konstrukcji oszczędza 75% miejsca parkingowego. Jego cena to 10 tys. dolarów.

Użytkowanie tego pojazdu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i odciąży zatłoczone miasta – to dzisiaj jedne z problemów, z którymi boryka się Izrael. Samochód jest idealny do wykorzystania w car-sharingu. Jego produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku w Izraelu, nie wykluczając innych rynków zbytu. Japoński koncern zajmujący się produkcją motocykli – Yamaha, jest jednym z partnerów City Transformer.

Minister energetyki Izraela, Yuval Steinitz, ogłosił niedawno zamiar wycofywania samochodów napędzanych paliwami kopalnymi do 2030 roku. Zaplanował, że punkt zwrotny nastąpi w 2025 roku, kiedy to około 177 tys. samochodów elektrycznych będzie jeździło po drogach Izraelu. Aktualnie jest ich tylko kilkadziesiąt.

1 comment
  1. Podobny do juz podobnego .Dane techniczne tez podobne do rozwiazan innych .Tylko nie mozna takich konstrukcji , podobno ,zaliczyc do militarnych . Jednak najlepiej , podobno , takie informacje podawac w zestawieniu z innymi markami , innych firm , a w tym artykule tego nie znajduje .Pozdrawiam , podobnie , jak wszystkich , ktorym Odnawialne Zrodla Energii wspomagaja ekologiczny styl zycia , PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; SEP-E ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.