Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bahamy ogłosiły program offsetu emisji, aby chronić ocean

Bahamy ogłosiły program offsetu emisji, aby chronić ocean

Premier Bahamów zapowiedział pierwszy na świecie rządowy program offsetu emisji, którego celem ma być odbudowa wodnego ekosystemu. Firmy z całego świata będą mogły zrekompensować swoje emisje gazów cieplarnianych, inwestując w odporność klimatyczną karaibskiej przyrody. 

Reklama

Oceany największym magazynem CO2

Podwodne ekosystemy, chociażby łąki trawy morskiej czy lasy namorzynowe, to największe magazyny węgla na świecie. Hektar morskiej flory może zatrzymywać od trzech do pięciu razy więcej CO2 niż lasy tropikalne. Szacuje się, że oceany mogły wchłonąć nawet 30 miliardów ton dwutlenku węgla, co przykładowo odpowiada globalnym antropogenicznym emisjom spalania paliw kopalnych w 2021 roku. 

Problemem jest postępująca degradacja oceanicznego środowiska w wyniku podnoszenia temperatury wód, zwiększającego się stężenia dwutlenku węgla, wzrostu poziomu zakwaszenia, a także zanieczyszczeń np. mikroplastikiem. 

Bahamy ogłaszają rządowy program offsetu emisji dla firm

Premier Bahamów w trakcie konferencji poświęconej rozwiązaniom OZE na obszarach Morza Karaibskiego ogłosił, że rząd ma plany wprowadzić system offsetowania węglowego (tzw. carbon offset) dla firm, który ma pomóc odbudować okoliczne morskie ekosystemy. 

Chciałbym zobaczyć Karaiby, które nie są lekceważone. Jesteśmy kluczowym dla świata  obszarem dla pochłaniania dwutlenku węgla, więc powinniśmy czerpać korzyści z oczyszczania ziemskiej atmosferypowiedział premier Phillip Davis

W obszarze Bahamów znajduje się ponad 4000 km2 oceanicznych lasów, które w systemie offsetowania mogą być warte nawet 300 milionów dolarów. 

Co to jest carbon offset?

Carbon offset jest działaniem wspierającym redukcję śladu węglowego. Offsetowanie emisji polega na symbolicznej kompensacji emisji zanieczyszczeń przez inwestycję w ekosystemy, które pochłaniają węgiel w trakcie naturalnych procesów. 

Istnieją dwa sposoby na offsetowanie emisji gazów cieplarnianych. Pierwszy skupia się ochronie istniejących ekosystemów, co ma zapobiec ponownego uwolnieniu węgla do atmosfery. Drugą drogą do kompensacji negatywnego wpływu na środowisko jest odnowa zdegradowanego obszaru. 

Bardzo popularną praktyką jest także sadzenie nowych lasów, ale w rzeczywistości ma to znacznie mniejsze korzyści dla klimatu i środowiska. 

Carbon offset polega na udzielaniu kredytów, które mają wyrównać poziom emisji z tą ilością, która jest pochłaniana przez “wykupiony” obszar. Do tej pory takie projekty skupione były przede wszystkim na środowisku lądowym. 

Rządowy system offsetowania, który proponują Bahamy będzie jednym z pierwszych dedykowanym ochronie oceanów. Podobne, prywatne programy istnieją już w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kenii, a korzystają z nich takie firmy jak Apple czy Gucci. 

Kolejny sposób na greenwashing? 

Offset emisji gazów cieplarnianych ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim jest krytykowany ze względu na egzekwowanie zasad, które towarzyszą projektom kompensacji śladu węglowego. Nierzadko dochodzi w tym obszarze do oszustw, jak podawanie fałszywych danych czy niewywiązywanie się z konieczności ochrony wykupionych obszarów. 

Bardzo często podkreśla się offsetowanie emisji jako formę greenwashingu (tzw. ekościemy), ponieważ niektóre firmy często inwestują w kompensację zamiast przeprowadzać potrzebną transformację źródeł energii. 

Mimo to, nie ma wątpliwości, że ochrona i odbudowa środowiska przyrodniczego winna być jednym z priorytetów w działaniach na rzecz klimatu.  

Źródło: grist.org 

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.