Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Baltic Pipe połączy Polskę z norweskim gazem 

Baltic Pipe wkrótce połączy Polskę z norweskim gazem 

Baltic Pipe połączy Polskę z norweskim gazem 

Już 1. października pierwsze dostawy gazu mają dotrzeć do Polski, dzięki długo wyczekiwanymu gazociągowi Baltic Pipe. PGNiG ogłosiło długoterminowy kontrakt, który połączy norweski system gazowy z polskimi rurociągami. Ile kosztował Baltic Pipe, jaką ma przepustowość i czy zastąpi gaz z Rosji?

Reklama

Baltic Pipe ruszy z początkiem października 

27.09 odbyło się uroczyste otwarcie wyczekiwanego przez 30 lat bałtyckiego gazociągu, który połączy Polskę z norweskim systemem gazowym. W premierowej konferencji wzięli udział przedstawiciele Polski, Danii oraz Norwegii. W tym dniu nastąpiło również symboliczne uruchomienie gazociągu. 

Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę – suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Baltic Pipe. 

Pierwsze dostawy gazu popłyną przez Baltic Pipe do Polski już 1. października. Gazociąg ma otworzyć nową drogę przesyłu błękitnego paliwa z Norwegii do Danii i Polski. 

Gazociąg na dnie Bałtyku 

Baltic Pipe to 900-kilometrowy gazociąg, którego inwestorami są polski GAZ-SYSTEM oraz duński Energient. System składa się z pięciu elementów: 

  • gazociągu na dnie Morza Północnego łączącego duński i norweski system przesyłowym;
  • rozbudowanego duńskiego systemu przesyłowego;
  • tłoczni gazu w Danii;
  • gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego pomiędzy polskim a duńskim systemem przesyłowym;
  • gazociągu podmorskiego pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu;
  • rozbudowanego polskiego systemu przesyłowego.
Wb3KTcQ4XnuW nafQwpYg5oydFouh6rvx1xEV2eBRZAA G8kcdOqIY0z1kyDFPqIx7qDkdkFmuhXCBQ8L8CfBLwUDMa El tC79gW5VcO3r YGacb1vbS8KrKPzp0dWWCyCUQZ9CvL6LFOoyXXtvCnF QHZZkg iQdSIgy3ol 6k9ZF 7fl8YRAC2g
Schematyczna mapa poglądowa trasy Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System S.A.

Ile norweskiego gazu trafi do Polski? 

Pełna przepustowość 900-kilometrowego gazociągu na dnie Bałtyku ma pozwolić na przesył do Polski 10 mld m3 gazu rocznie. Dla porównania – import błękitnego paliwa z Rosji w 2021 roku wyniósł około 9,9 mln m3. 

Jak wyglądało połączenie Baltic Pipe z polskim systemem przesyłowymi? | #BalticPipe – YouTube

Jednak zanim gazociąg osiągnie pełną moc przesyłu, czyli prawdopodobnie od przyszłego roku, do Polski będzie trafiać od 2-3 mld m3 gazu rocznie, co nie pozwoli na pokrycie dziury, która powstała, kiedy Gazprom zakręcił kurek

Drugim ograniczeniem są przepisy unijne, które nie pozwalają na przejęcie gazociągu przez jedno przedsiębiorstwo. Oznacza to, że polska firma państwowa będzie mogła wykorzystać tylko 78,8% przepustowości, reszta musi pozostać wolna dla innych odbiorców. 

PGNiG z kontraktem na norweski gaz

23 września Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z międzynarodową firmą energetyczną Equinor w sprawie sprzedaży gazu, który będzie przesyłany przez Baltic Pipe. Kontrakt został podpisany na okres 10 lat, a dzięki niemu do Polski trafi ok. 2,4 miliardów m3 paliwa rocznie, czyli 15% zużycia gazu w Polsce. Umowa ma obowiązywać od stycznia 2023 roku. 

Equinor jest dla Grupy Kapitałowej PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego krajumówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.

Czy Baltic Pipe uratuje polską energetykę? 

Import pokrywa 75% zużycia gazu w Polsce, który sięga 20 mld m3 rocznie. Ponad połowę z tego stanowił surowiec sprowadzany z Rosji. Chociaż magazyny gazu są prawie pełne ich pojemność to 2,9 mld m3 gazu, czyli ledwie 15% zapotrzebowania. 

Baltic Pipe to kluczowa inwestycja, która może pomóc w złagodzeniu kryzysu energetycznego. 

Gazociąg Baltic Pipe odgrywa istotną rolę w strategii odejścia od uzależniania od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. Gazociąg umożliwi dostęp do stabilnych źródeł dostaw gazu ziemnego, nie tylko w nadchodzącym sezonie zimowym, lecz także w perspektywie kolejnych lat. Już jednak w najbliższych tygodniach gaz importowany przez Baltic Pipe będzie stanowił istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polskipodkreśliła minister klimatu Anna Moskwa

Źródła: baltic-pipe.eu, gaz-system.pl, businessinsider.com.pl, globenergia.pl, forum-energii.eu

Fot. główna: baltic-pipe.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.