Bank Ochrony Środowiska przyznał regionalne Klony na Pomorzu

Klony to nagrody przyznawane przez Bank Ochrony Środowiska wraz z fundacją „BOŚ firmom” z całej Polski. Nagroda ta – stylizowany liść Klonu, nawiązujący do logotypu Banku – przyznawany jest przedsiębiorstwom, które funkcjonują z poszanowaniem środowiska naturalnego. W pierwszym etapie nagrody przyznawane są na etapie wojewódzkim. Niedawno odbyła się właśnie taka uroczystość – gala rozdania Klonów w województwie Pomorskim.

Na uroczystości w Gdańsku uhonorowane za harmoniczny i zrównoważony rozwój zostały: Aquapark w Edzie, Galeria Naptun, spółka Morex oraz Fundacja Hospicyjna. Przedstawiciele BOŚ Banku Stanisław Kluza (prezes), Dariusz Grylak (wiceprezes) i Wiesław Kostrzewa (dyrektor centrum korporacyjnego banku w Gdańsku) podczas rozdania nagród podkreślali znaczący efekt ekologiczny inwestycji, innowacje ekologiczne, zaangażowanie społeczne i poszanowanie ekologii podczas działania wyróżnionych. Takie też były kategorie przyznawanych nagród.

Galeria Neptun uzyskała wyróżnienie w kategorii znaczącego efektu ekologicznego, za budowę nowoczesnej galerii handlowej, infrastruktury technicznej oraz dojazdów do obiektu. Budowa tej inwestycji wpisuje się w rewitalizację tego fragmentu Gdańska, gdzie wcześniej istniała fabryka Neptun. W obiekcie wykorzystano wiele ekologicznych rozwiązań, takich jak oświetlenie LEDowe sterowane wyłącznikami czasowymi i zmierzchowymi zapewniające oszczędność prądu. Dodatkowo, automatyczna regulacja zużycia wody wykorzystana w obiekcie, zapewnia zmniejszenie poziomu jej poboru. Wokół obiektu w ramach rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowej zbudowano nie tylko drogi i chodniki, ale także ścieżki rowerowe. Firmą reprezentowali Tomasz Pastwa i Mariusz Szwarc – właściciele galerii.

W kategorii znaczącego efektu ekologicznego uhonorowano także redzki Aquapark: Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie. Właściciel obiektów Grupa Semeko został nagrodzony za ograniczenie strat ciepła i maksymalizację zysków energetycznych. Dzięki zastosowanym technologiom udało się zredukować koszty eksploatacji obiektu o co najmniej 80%. W imieniu operatora Aquaparku nagrodę odbierali Prezes Semeko, Mariusz Stanisławczyk i Dyrektor zespołu basenów Adam Mierzejewski

Spółka Morex zajmująca się mrożeniem produktów rybnych, otrzymała nagrodę za innowację ekologiczną – chodzi o nietypowe rozwiązanie zmniejszające zapotrzebowanie energetyczne zakładu. Bardzo wysoko oceniono efektywność energetyczną ich budynku. W imieniu spółki nagrodę odebrał prezes Roman Bigus.

Fundacja Hospicyjna z Gdańska otrzymała nagrodę za ekologię i zaangażowanie społeczne – promowanie idei hospicyjnej w Polsce i wspieranie ponad 100 placówek tego typu w kraju.

Jesienią w Warszawie odbędzie się finał i rozdanie nagród głównych. Przyznawane są one za efektywne – biznesowo i ekologicznie – przedsięwzięcia, które są społecznie zaangażowane.