Białoruś skonstruowała własny samochód elektryczny

Białoruski pojazd elektryczny został opracowany przez specjalistów Narodowej Akademii Nauk. Testy mają się zakończyć jeszcze w 2017 roku. Władze Białorusi przekonują, że w tym kraju istnieje potrzeba rozpowszechniania pojazdów elektrycznych.

Pierwsze testy samochodu elektrycznego białoruskiej produkcji odbyły się w Mińsku. Pojazd został przetestowany przez przedstawiciela rządu Białorusi, wicepremiera Władimira Siemaszkę. – Auto jest dynamiczne, dobrze przyspiesza. Już od jakiegoś czasu jeżdżę samochodem z automatyczną skrzynią biegów, a podczas tego testu nie czułem żadnej różnicy – powiedział Siemaszko po wyjściu z pojazdu. Podczas prezentacji samochodu wicepremier Białorusi przypomniał, że obecnie w Mińsku są używane dwa autobusy elektryczne. Władze planują także włączenie do taboru busów o napędzie hybrydowym.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Samochód elektryczny może przejechać 100–150 kilometrów trasy na pojedynczym ładowaniu. Zaletą pojazdu elektrycznego białoruskiej produkcji jest hamowanie rekuperacyjne, czyli hamowanie elektrodynamiczne z odzyskiem energii, które może zaoszczędzić około trzydzieści procent zużywanej mocy.

Białoruski samochód jest na razie modelem próbnym. Jeżeli przejdzie wszystkie testy, zostanie oddany do stałej produkcji w zakładach firmy Belgee.