Na Białorusi wystartuje produkcja elektryków Zotye

Białorusko-brytyjska spółka joint venture UNISON zaprezentowała dwa modele samochodów elektrycznych Zotye: E200EV i Z500EV, które będą montowane w fabryce na Białorusi. Masowa produkcja rozpocznie się już w maju 2018 roku.

Nie są znane szczegóły produkcji pojazdów. Będzie ona najprawdopodobniej zależała od popytu na samochody elektryczne na Białorusi, który może być stosunkowo niski ze względu na brak infrastruktury do ich użytkowania.

„Samochody elektryczne od dawna uważane są za pojazdy przyszłości. Stały się popularne nie tylko przez wzgląd na rosnące ceny ropy naftowej, ale także na ogólnoświatową walkę o dobro otaczającego nas środowiska. Dla nas produkcja pojazdów elektrycznych na Białorusi stała się bardzo poważną misją”, powiedział Dmitrij Jegorow, generalny dyrektor UNISON.

Zotye E200EV przypomina słynny model Smarta. Pojazd jest dwuosobowy, posiada także mały bagażnik. Samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 86 KM. Dodatkowo pod maską zamontowano akumulator litowo-jonowy o mocy 24,5 kWh. Według producenta naładowana bateria powinna starczyć na trasę do 220 kilometrów.

Drugi model Zotye – Z500EV należy do samochodów klasy D. Jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 95 kW (129 KM). W ciągu 10 sekund osiąga 100 km prędkości. Maksymalna prędkość jest ograniczona do 140km/h. Rezerwy mocy według producenta powinny wystarczyć na 250 km.

Białoruski nadawca telewizyjny ONT opublikował krótki reportaż na temat modeli Zotye, który przedstawia testy pojazdów.

Spółka UNISON została utworzona w 2000 roku na bazie podmiotu Ford Union. Firma specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych oraz konwersji pojazdów specjalnych i komercyjnego użytku.

Źródło: UNISON, Green Evolution, ONT, Telegraf.by, Tut.by

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.