Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biega maratony, aby walczyć ze światowym kryzysem wodnym

Biega maratony, aby walczyć ze światowym kryzysem wodnym

Australijska prawniczka i bizneswoman Mina Guli biega maratony. W 2022 roku wzięła udział w 200 maratonach ramach projektu #RunBlue. W sumie pokonała już dystans o długości 8439 kilometrów. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na kryzys wodny.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Prawniczka walczy o klimat

Mina Guli pochodzi z Australii. Jest prawniczką, zajmowała się finansami. Od lat interesowała się także tematyką zmian klimatu, a w szczególności światowymi zasobami wodnymi. Po udanej 15-letniej karierze w 2012 roku postanowiła założyć Thirst Foundation, organizację non-profit skupiającą się na podnoszeniu świadomości i działaniach dotyczących zasobów wodnych. Dlaczego? Była sfrustrowana tym, że tak niewiele mówi się o tym poważnym problemie, z którym borykają się miliardy ludzi. A przecież dostępu do wody potrzebujemy wszyscy bez wyjątku. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. 

Problem wodny na świecie

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że 10% mieszkańców naszej planety żyje w krajach dotkniętych wysokimi lub krytycznymi niedoborami wody, a nawet 3,5 miliarda ludzi doświadcza niedoborów wody przez przynajmniej jeden miesiąc w roku.

Każdego dnia ponad 800 dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu biegunki spowodowanej zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. A może być jeszcze gorzej. Z powodu postępujących zmian klimatycznych dotykają nas coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe, w tym susze czy powodzie. Już teraz siedemnaście krajów, w których mieszka jedna czwarta światowej populacji, mierzy się z niedoborem wody. Do 2050 roku około 60% mieszkańców świata prawdopodobnie stanie w obliczu niedoboru wody.

Przykładem z drugiego końca są kraje, które mierzą się z powodziami. W 2022 roku niszczycielska powódź dotknęła Pakistan. Przez powodzie woda staje się niezdatna do picia czy kąpieli. 

Biega, by zwrócić uwagę na kryzys wodny

Guli postanowiła nagłośnić temat dostępności zasobów wodnych. Do zwrócenia uwagi na problem wykorzystała… bieganie. Choć jak przyznaje w wywiadach sama nie lubi biegać, zaczęła brać udział w maratonach. W 2016 przebiegła #DesertsRun (40 maratonów na 7 pustyniach w 7 tygodni), w 2017 #RiverRun (40 maratonów przez 6 rzek w 40 dni), a w 2018 podjęła próbę przebiegnięcia 100 maratonów w 100 dni w ramach kampanii #RunningDry. Niestety w czasie 62 maratonu złamała nogę, ale ludzie z całego świata zjednoczyli się, by pomóc jej w ukończeniu kampanii. Obecnie Mina przebiega 200 maratonów w ciągu jednego roku w ramach wyprawy #RunBlue. Dzięki temu zbudowała społeczność, która chce chronić zasoby wodne tak jak ona.

Zrównoważony biznes

Podczas swoich biegów Guli doświadcza problemu naocznie. Spotyka osoby, zwłaszcza kobiety, które chodzą wiele kilometrów po wodę; dzieci, które opuszczają lekcje w szkole, bo czekają na dostawę ciężarówek z wodą oraz rolników i pasterzy, którzy spędzają nawet kilka dni bez dostępu do wody.

Średnio 10% wody zużywanej na całym świecie jest zużywane w gospodarstwach domowych… (ale) zdecydowana większość jest wykorzystywana do produkcji pożywienia, ubrań i innych przedmiotów – mówiła w wywiadzie dla portalu euronews.com.

Nadmierny konsumpcjonizm wpływa negatywnie na dostępność zasobów wodnych. Jednak Guli nie skupia się tylko i wyłącznie na zwracaniu uwagi na nasze codzienne nawyki, apeluje również do firm, producentów. Zachęca do prowadzenia zrównoważonego biznesu. 

Organizatorzy kampanii #Runblue mają nadzieję pozyskać 200 firm – po jednej na każdy maraton – do oceny ryzyka związanego z wodą i zmniejszenia jej zużycia za pomocą konkretnego planu działania.

źródło: euronews.com, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.