Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Woda morska zdatna do picia w ciągu 2 minut. Polski startup znalazł sposób na kryzys wodny

Woda morska zdatna do picia w ciągu 2 minut. Polski startup znalazł sposób na kryzys wodny

Nanoseen to polski startup, który wykorzystuje nanomembrany do błyskawicznego, ekonomicznego i bezemisyjnego odsalania wody morskiej. Urządzenie do filtrowania słonej wody może działać w każdych warunkach, ponieważ nie potrzebuje dostępu do prądu. Czy ta innowacja pomoże rozwiązać kryzys wodny na świecie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czy słona woda nadaje się do picia?

Chociaż woda pokrywa 71% powierzchni planety, to zasoby wody pitnej drastycznie się zmniejszają. Jedną z głównych przyczyn jest ocieplenie klimatu, które prowadzą do ekstremalnych suszy i powodzi zabierających ludziom dostęp do źródeł wody. 

Największa ilość wody znajduje się nadal w morzach i oceanach, ale ich poziom zasolenia i zanieczyszczenia sprawia, że spożywanie jej nie jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu. A przynajmniej do tej pory nie było… 

Skuteczne rozwiązanie tego problemu zaproponował polski startup Nanoseen, proponując sposób na odsalanie wody, który pochłania małe koszty, nie potrzebuje zasilania i nie ingeruje w środowisko naturalne. Jak to możliwie?

Nanomembrany do odsalania i oczyszczania wody 

NanoseenX wykorzystuje nanomateriały w procesie prostej filtracji opartej na przepływie grawitacyjnym. Dzięki temu nie wymaga dostępu ani do energii, ani do ciśnienia. W trakcie procesu membrany zatrzymują frakcje zanieczyszczeń, w tym również sól. 

Urządzenie mobilne NanoseenX do odsalania wody morskiej

Nasze rozwiązanie jest łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, nie powoduje emisji CO2 i nie wymaga dużych powierzchni oraz wysokich kosztów inwestycyjnych w porównaniu do technologii stosowanych w dużych zakładach odsalających wodę. Jest to najtańsza i najbardziej proekologiczna metoda do pozyskiwania wody pitnej tłumaczy Nanoseen. 

A to nie wszystko. Nanomembrany stworzone przez polski startup nie tylko odsalają wodę, ale również oczyszczają ją z mikroplastiku, bakterii, wirusów oraz metali. 

NanoseenX potrzebuje zaledwie 2 minut, aby przefiltrować 200 ml wody całkowicie zdatnej do picia. Urządzenie zostało przetestowane w Sopocie, filtrując wodę pobraną z Bałtyku. 

Rozwiązanie przyjazne środowisku 

Membrany do odsalania wody NanoseenX nie wymagają dostępu do prądu, co równa się temu, że nie emitują dwutlenku węgla. Autorzy projektu podkreślają, że nanomembrany są biodegradowalne przyjazne środowisku i redukują negatywny wpływ na środowisko i organizmy żywe.

Jedyną wątpliwość stanowi fakt, że w trakcie filtrowania wody membrany się zużywają i wymagają regeneracji. W zależności od poziomu zanieczyszczeń ich żywotność wynosi do 200 dni, ale startup pracuje nad tym, aby wydłużyć ją  do 3000 dni.

Technologia Nanoseen może filtrować wodę w każdym miejscu na planecie, gdzie istnieje problem dostępu do wody pitnej. 

Nanomateriały odpowiedzią na kryzys klimatyczny  

To nie jedyna innowacja, nad którą pracuje Nanoseen. Zespół młodych naukowców bada różne sposoby na wykorzystanie właściwości nanomateriałów do pomocy w rozwiązaniu wielu, globalnych problemów związanych ze zmianami klimatu – również zanieczyszczenie plastikiem oraz zanieczyszczenia powietrza. 

Kolejnym projektem, na którym skupia się startup są filtry do oczyszczania gazów, które usuwają dwutlenek węgla (CO2) z powietrza oraz technologia do oczyszczania wód słodkich i słonych z mikroplastiku i nanoplastiku.

Jesteśmy na etapie wdrożenia i rozpoczęliśmy międzynarodową sprzedaż naszych produktów NanoboosteX i NanopaintX. Stajemy się firmą globalną. Chcemy być najlepszą firmą nanotechnologiczną na świecie, która będzie zrzeszać najlepszych naukowców i pasjonatów związanych z nanotechnologią. Chcemy, żeby nasze produkty były jak najszybciej dostępne dla wszystkich ludzi na świeciepowiedział Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen

Artykuł jest częścią cyklu pt. dobry wątek na piątek. Przeczytaj historie innych bohaterów i ich przełomowych dokonań

Źródło i fot. główna: Nanoseen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.