Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy odsalanie wody morskiej to dobry sposób na suszę?

Czy odsalanie wody morskiej to dobry sposób na suszę?

Odsalanie wody morskiej to metoda stosowana w krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu niedoborów wody pitnej lub zanieczyszczeń. W Kalifornii ma powstać kolejny zakład odsalania wody morskiej, który ma być rozwiązaniem na suszę, pogłębiającą się z powodu zmian klimatu. Czy odsalanie wody morskiej to dobry sposób na suszę?

BANER MOBILEB1
Reklama

Tragiczne skutki zmian klimatu w Kalifornii

Zmiany klimatu wiążą się z występowaniem rozmaitych anomalii pogodowych i niosą za sobą klęski, takie jak długotrwałe susze oraz niepowstrzymane powodzie. To, że zjawiska te przybierają na sile i determinują życie mieszkańców całego świata, jest wynikiem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, emitowanych przez światowy przemysł, transport czy spalanie paliw kopalnych.

Kalifornia to stan, który odczuł na własnej skórze, jak wyglądają najgorsze koszmary i skutki zmian klimatu. Katastrofalne pożary, ekstremalne upały, wieloletnia susza, która nadeszła zaledwie dwa lata po najdotkliwszej suszy w historii, musiały zmotywować władze i mieszkańców do transformacji.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jesteśmy zaniepokojeni tempem przyspieszenia zmian klimatycznych. Musimy iść dalej i musimy działać szybciej, biorąc pod uwagę coraz szybsze skutki zmian klimatu mówił Wade Crowfoot, kalifornijski sekretarz ds. zasobów naturalnych podczas listopadowego szczytu klimatycznego COP26.

Odsalanie wody morskiej

Czy odsalanie wody morskiej może być środkiem łagodzącym skutki globalnego ocieplenia i susze nie tylko w Kalifornii, ale i na całym świecie? Na razie pionierami w tej dziedzinie są: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone. Oczekuje się, że kalifornijska komisja ds. (ochrony) wybrzeża skorzysta z tej metody, aby chronić stan przed skutkami suszy. W planie jest zbudowanie zakładu o wartości 1,4 miliarda dolarów w pobliżu Huntington State Beach. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zaproponowany zakład odsalania wody morskiej miałby dostarczać 50 milionów galonów wody dziennie, co daje 189 250 000 litrów. Odsolona woda miałaby być przystępna cenowo ze względu na wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Obiekt mógłby być w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i zapewniłby wystarczającą ilość wysokiej jakości wody mieszkańcom południowej Kalifornii.

Większość mieszkańców Orange County jest obecnie uzależniona od dostaw pochodzących z lokalnych wód gruntowych oraz wody z delty Sacramento i rzeki Kolorado. Niepewne są jednak dostawy wody w czasie gwałtownych susz.

Czy odsalanie wody to dobry pomysł?

Zwolennicy budowy twierdzą, że zakład może pomóc w dostarczaniu wody pitnej i użytkowej podczas największych susz. Jednak po drugiej stronie znajdują się przeciwnicy wykorzystywania tej metody – życie morskie zapłaci za to wysoką cenę, mówią.

Przeciwni budowie zakładu są między innymi mieszkańcy, którzy obawiają się kolejnych emisji, które pojawią się w czasie pracy. Problemem, który wydaje się być dużą przeszkodą w świetle inwestycji, jest wyławianie gigantycznej liczby morskich zwierząt, ryb, planktonu i innych żyjątek, które umrą podczas procesu odsalania. Pomimo zwracania części wody z morza, ekosystem morski będzie uboższy. Woda pitna wytwarzana w procesie odsalania wody morskiej jest zazwyczaj droższa niż oczyszczona woda słona.

Jeśli zakład powstanie, będzie to już 13 tego typu projekt odsalania wody w Kalifornii i jeden z największych w USA.

źródło: inhabitat.com, insideclimatenews.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.