Biegun północny latem bez lodu? Możliwe już w 2050 roku

Biegun północny latem bez lodu? Możliwe już w 2050 roku

Naukowcy z Uniwersytetu w Hamburgu, chcąc przewidzieć ewolucję lodową Arktyki, przeanalizowali wyniki czterdziestu modeli klimatu. Okazało się, że scenariusz, w którym biegun północny w okresie letnim nie będzie pokryty lodem, jest całkowicie możliwy. Efekty zmian mogą być widoczne w ciągu najbliższych trzech dekad.

Zgodnie z badaniami niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Hamburgu przy niewielkiej redukcji dwutlenku węgla i słabej ochronie pokrywa lodowa Arktyki będzie gwałtownie zanikać latem. Niestety, nawet w przypadku intensywnych działań chroniących klimat, lód arktyczny będzie zanikał. Tyle, że rzadziej.

Wyniki zaskoczyły naukowców

„Jeśli szybko i zdecydowanie zmniejszymy globalną emisję i w ten sposób utrzymamy globalne ocieplenie poniżej 2°C w stosunku do epoki przedindustrialnej, arktyczny lód na morzu prawdopodobnie będzie czasowo latem zanikał, nawet przed 2050 rokiem. To nas naprawdę zaskoczyło”- oświadczył Dirk Notz koordynujący badania.

Badanie pokazało, że intensywność topnienia lodu jest ściśle powiązana z emisją dwutlenku węgla. Przy dużym natężeniu związku miesiące letnie bez lodu będą dotyczyły większości lat. Jeśli emisję uda się w znacznym stopniu ograniczyć, topnienie lodu latem będzie na biegunie północnym okazjonalne.

Obecnie biegun północny jest pokryty lodem przez cały rok. Pokrywa lodowa Arktyki jest siedliskiem niedźwiedzi polarnych i fok oraz utrzymuje chłód odbijając światło słoneczne.

Źródło: cen.uni-hamburg.de