Biocegły z psich odchodów

Grupa uczniów z filipińskiej szkoły średniej w ramach projektu badawczego opracowała sposób na przetworzenie odchodów bezpańskich psów w masę do produkcji cegieł. Biocegły mogą być wykorzystywane do budowy chodników i małych konstrukcji, a dzięki „materiałowi”, z którego są wykonane, spada zarówno koszt budowy, jak i zanieczyszczenie filipińskich ulic.

Na Filipinach prawo własności zwierząt jest wciąż nieuregulowane – zasady opieki nad psami są tylko pobieżnie wdrożone. Dlatego po ulicach tamtejszych miast błąka się wiele bezpańskich zwierząt, zostawiając po sobie pokaźne ilości odchodów.

Z problemem zanieczyszczenia ulic postanowili zmierzyć się uczniowie szkoły średniej. W ramach projektu badawczego zebrali z ulic filipińskiej stolicy psie odchody, które później osuszyli. Pozyskany w ten sposób materiał wymieszano z cementem w proporcjach 1:1. Każda cegła zawiera dokładnie 10 gramów psich odchodów i 10 gramów cementu w proszku. Uformowane w kształt niewielkich sześcianów biocegły wydzielają nikły zapach, który jednak z czasem znika. Uczniowie zapewniają, że ich wyrób idealnie nadaje się do budowy chodników lub niewielkich konstrukcji, np. ogrodzeń przydomowych.

Nasze ulice zostaną oczyszczone – powiedział Mark Acebuche, opiekun uczniów. Nauczyciel liczy również na to, że lokalne władze i firmy zaangażują się finansowo w ten projekt, co pozwoliłoby znacznie usprawnić produkcję i dystrybucję biocegieł.

źródło: rp.pl