Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biogaz szwedzkim sposobem na zagospodarowanie odpadów spożywczych. Problemem wciąż jest marnowanie żywności

Biogaz szwedzkim sposobem na zagospodarowanie odpadów spożywczych. Problemem wciąż jest marnowanie żywności

Do zasilania szwedzkich autobusów miejskich wykorzystywany jest w dużej mierze biogaz produkowany z odpadów spożywczych i osadów ściekowych. Co więcej, tankowanie tego paliwa jest premiowane. Gospodarowania frakcjami bio Polska mogłaby się od Szwecji uczyć.

Reklama

Jak informuje Anna Larsson z Reloop Platform w Szwecji, w ramach systemu selektywnej zbiórki niemalże powszechnie stosowany jest system separacji odpadów spożywczych. Prawny nakaz takiej praktyki wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Kluczem do osiągnięcia wysokiego stopnia wykorzystania odpadów bio jest to, że w szwedzkim systemie nie łączy się odpadów spożywczych z odpadami zielonymi. Odpady, takie jak skoszona trawa czy gałęzie, są wywożone przez mieszkańców do PSZOKów. Odpady spożywcze trafiają natomiast do brązowych pojemników przydomowych.

Zgodnie z założeniami krajowych i regionalnych strategii gospodarowania odpadami polecane jest przekazywanie odpadów spożywczych do biogazowni. Dzięki temu z odpadów odzyskuje się energię, a odpad poprodukcyjny służy jako nawóz. Wytworzone w biogazowniach paliwo jest uzdatniane i przetwarzane na paliwo samochodowe. Korzystają z niego zwłaszcza miejscy przewoźnicy w aglomeracjach, którzy stosują to paliwo już od ponad dekady. Również samochody osobowe mogą być wyposażone w instalację na biogaz. Użytkowanie takiej instalacji z jednej strony jest przyjazne dla środowiska, a z drugiej pozwala na wypracowanie nawet do 20% oszczędności na paliwie. Dodatkowym profitem może być obniżenie kosztów leasingu.

Jednocześnie poważnym problemem w krajach skandynawskich wciąż jest marnowanie żywności. Okazuje się, że około połowa z odpadów trafiających do pojemnika nie powinna się tam znaleźć, bo są to produkty przydatne jeszcze do spożycia. Na tym polu Polska poczyniła postępy, przyjmując ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Gospodarowania odpadami bio moglibyśmy się jednak od Szwedów uczyć.

źródło: teraz-srodowisko.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.