Co warto wiedzieć o biogazie

Biogest wybuduje biogazownie we francuskim Mayenne

Najbardziej rozpowszechnionymi źródłami zielonej energii są farmy wiatrowe oraz elektrownie słoneczne. To właśnie ich powstaje obecnie najwięcej, ponieważ są one w stanie wygenerować duże ilości energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie nieustannie wzrasta. Na rynku dostępne są również inne rozwiązania, o których niestety nie pisze się zbyt wiele. Mowa przede wszystkim o biogazowniach, których powstaje coraz więcej, przede wszystkim w krajach zachodniej Europy.

Jak poinformowała austriacka firma Biogest, otrzymała ona zamówienie na realizację biogazowej inwestycji w regionie Mayenne, w północno-zachodniej części Francji. Na mocy porozumienia wybudowane zostanie 3,6 MW biogazownia, która zajmie powierzchnię blisko trzech hektarów. Szacuje się, że jej budowa przyczyni się nie tylko do zapewnienia czystej energii dla ok. 8,5 tysiąca okolicznych gospodarstw domowych, ale również zwiększy dochody lokalnych rolników. Biogazownia będzie opalana odpadami rolniczymi oraz roślinami energetycznymi, które właśnie oni dostarczą.

Ponadto ciepło w postaci generowanej podczas spalania pary ma być dostarczane do pobliskiej mleczarni. Projekt „Charchigne” rocznie będzie pochłaniać ok. 110 ton odpadów pochodzenia naturalnego w energię elektryczną i grzewczą każdego roku. Jego realizacja ma być kluczowa dla firmy i zadecyduje o współpracy z innymi państwami.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.