Biometan pozwala zamienić gaz w odnawialne źródło energii

Australijski raport dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych w tym kraju nie napawa szczególną dumą, ale analizy energetyczne wskazują na pewne szanse w sektorze odnawialnych źródeł energii. Niezbędne są oczywiście kolejne instalacje wiatrowe i słoneczne, ale potencjał tkwi również w elektrowniach gazowych.

Z gazu pochodzi około ¼ energii w Australii. Prawie 130 tysięcy firm oraz 44% gospodarstw domowych korzysta z tego źródła. Gaz wykorzystywany jest on m.in. do ogrzewania wody.

Gaz charakteryzuje się niższym poziomem emisji gazów cieplarnianych niż inne paliwa kopalne, ale samo jego wykorzystanie nie pozwoli Australii znacząco jej zredukować. Może to się jedynie udać, jeżeli zrealizowane zostaną sugestie z zeszłorocznego raportu Gas Vision 2050, stworzonego przez sektor gazowniczy w tym kraju. Naukowcy wskazują, że wykorzystanie biometanu i wodoru istotnie może pomóc w redukcji emisji. Źródła te mają zastąpić gaz ziemny w instalacjach, co daje ogromne zalety ekologiczne.

Na całym świecie wykorzystanie biogazu rośnie bardzo szybko. Generuje się go z odpadów organicznych pochodzących z rolnictwa, produkcji żywności czy oczyszczalni ścieków. Najwięcej z biometanu korzystają Niemcy, Brytyjczycy i Szwedzi, a także Francuzi i Amerykanie. Jak wskazują europejskie raporty, nawet 76% zużycia gazu w UE da się pokryć tego rodzaju źródłami.

Biometan ma szereg zalet – jest bezemisyjny, ponieważ pochodzi z fermentacji biomasy, oraz jest w pełni kompatybilny z istniejącymi instalacjami gazowymi, co daje unikatową szansę na ekonomiczną transformację tego sektora.

Obecnie Australia nie ma żadnego planu dotyczącego produkcji biogazu, ale niebawem może się to zmienić. Większość gazu z biomasy w tym kraju wykorzystywane jest do produkcji elektryczności lub spalania w elektrociepłowniach. W tym kraju znajduje się ponad 240 biogazowni z reaktorami beztlenowymi – większość z nich związana jest z miejskimi wysypiskami śmieci i oczyszczalniami śmieci. Około 20 instalacji wykorzystuje odpady z ogromnych chlewni przemysłowych, a 18 z rzeźni. Do zagospodarowania pozostają ogromne ilości odpadów np. z sektora hodowli bydła – w Australii hoduje się takich zwierząt około miliona.

Australijska Agencja Energii Odnawialnej wspiera obecnie rozwój instalacji biomasowych, ponieważ jest to ogromny sektor, który może wesprzeć obecny miks energetyczny tego kraju.

Foto: Flickr LHOON

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.