Black Friday – raj dla konsumentów i koszmar dla środowiska

Black Friday – raj dla konsumentów i koszmar dla środowiska

26 listopada to dzień, na który czekają wszyscy łowcy promocji. Z okazji Black Friday sklepy szykują kuszące wyprzedaże. Największymi obniżkami przyciąga branża elektroniki i AGD. Co na to środowisko i rosnące wysypiska elektrośmieci? 

Według wielu raportów, które powstały w ostatnim czasie, zdecydowana większość konsumentów planuje zakupy w okresie Black Friday. Offerista Group Poland twierdzi, że z promocji skorzysta 87% spośród ankietowanych, a zgodnie ze statystykami przygotowanymi przez BIOStat 62,5% badanych osób na pewno zrobi zakupy w Czarny Piątek, niezależnie od faktycznych potrzeb. 

Co najczęściej kupujemy w Czarny Piątek?

Przechodząc przez galerie handlowe w tygodniu Black Friday, trudno nie zauważyć czerwonych napisów SALE, które zdobią każdą witrynę. Corocznie największe obniżki dotyczą sprzętu elektronicznego i właśnie po niego sięgamy najczęściej. 

W Czarny Piątek 2020 roku na samym portalu Allegro sprzedano ponad 3 miliony produktów z działu elektroniki. Największą popularnością cieszyły się słuchawki, smartfony, smartwatche, komputery i odkurzacze. 

Problem polega na tym, że takie sprzęty bardzo szybko lądują na wysypiskach… Telefony wymieniamy średnio co drugi rok, a laptopy nie służą nam dłużej niż 5 lat. 

Rosnący problem elektrośmieci 

Gadżety elektroniczne to współcześnie najszybciej rosnący sektor odpadów. Każdego roku produkowanych jest ponad 50 milionów ton elektrośmieci. Gdyby ułożyć je wszystkie obok siebie mogłyby zakryć cały Manhattan. Przewiduje się, że jeżeli globalna świadomość na temat tego problemu się nie zmieni, w 2050 roku ta liczba może wzrosnąć do aż 120 milionów ton. 

Tylko 20% wyrzuconych sprzętów podlega odpowiedniemu recyklingowi. 

Lwia część elektronicznych śmieci jest nielegalnie wywożona na Wschód. Tylko niektóre z surowców są odzyskiwane, nierzadko w niehumanitarnych warunkach, tworząc zagrożenie dla zdrowia i środowiska. 

Ogromnym problemem jest niedostateczna świadomość społeczeństwa na temat postępowania ze zużytym lub niechcianym sprzętem. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

InPost zaopiekuje się Twoim sprzętem

Firma InPost ma się czym pochwalić. Ich działania prośrodowiskowe, jak elektryfikacja floty czy zamontowanie czujników jakości powietrza to świetny przykład małych zmian o wielkim znaczeniu. Od niedawna Paczkomaty mają nową funkcję – za ich pośrednictwem można oddać niepotrzebne, sprawne gadżety elektroniczne bez żadnych opłat. Po wstępnej diagnostyce urządzenia mają trafić do nowych właścicieli. W przypadkach, gdy cena naprawy przekracza koszty produkcji, sprzęty trafią do recyklingu. W ten sposób firma InPost zaangażowała się w rozwiązanie kolejnego problemu w środowisku. 

Źródła: UNEP, Polska Times, Green News