Elektrośmieci. Jak postępować z e-odpadami?

Elektrośmieci. Jak postępować z e-odpadami?

Według badań tylko 40% obywateli deklaruje, że wie, jak pozbyć się elektrośmieci: zużytych pralek, lodówek czy telewizorów. Warto wiedzieć, jak utylizować taki sprzęt, bo e-odpady to cenny surowiec.

Co to są elektrośmieci?

To nie tylko sprzęt RTV i AGD, ale też zabawki, sprzęt relaksacyjny, żarówki energooszczędne, gry video, elektroniczne narzędzia, przyrządy medyczne, czy np. czujniki dymu. Jak je utylizować? Należy oddać je do specjalnych punktów przeznaczonych na elektrośmieci, do sklepu elektronicznego lub skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu.

Niestety nadal nie wszyscy Polacy wiedzą, jak postępować z elektroodpadami. Dlatego resort środowiska wspólnie z organizacjami pozarządowymi prowadzi wielotorowe akcje edukacyjne – podkreśla minister Henryk Kowalczyk.

Elektrośmieci źródłem cennych surowców

Eksperci przypominają, by nie demontować samodzielnie sprzętu elektronicznego – może być to niebezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i środowiska. Właściwie przetworzone elektrośmieci są źródłem cennych surowców – miedzi, aluminium, złota czy srebra.

Odzysk surowców i ich użycie do produkcji nowych urządzeń zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych – tłumaczy minister Kowalczyk. Wyrzucanie e-odpadów do śmietnika to marnowanie szansy na odzysk surowców i na realizowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. – Wszystkie zużyte elektrośmieci w jak największym stopniu należy poddać recyklingowi – podsumowuje Kowalczyk.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. To inicjatywa WEEE Forum, która zrzesza organizacje zajmujące się utylizacją e-odpadów i działaniami edukacyjnymi na rzecz właściwego ich przetwarzania. W wydarzeniu weźmie udział 40 krajów. Polska również znalazła się w tym gronie.

To ogólnoświatowa kampania edukacyjna zachęcająca do prawidłowego postępowania z e-odpadami. Jej celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu RTV i AGD. Jednocześnie bardzo dziękujemy ministrowi Kowalczykowi oraz całemu resortowi za włączenie się w tę istotną kampanię – mówi Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.