Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 7.10. – 13.10.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 7.10. – 13.10.

Czas na podsumowanie II tygodnia października: Co wydarzyło się w branży OZE? Jak się ma realizacja programu „Mój Prąd? Czy Kraków obroni się przed smogiem, a 600-metrowy wysięgnik The Ocean Clean Up upora się z Wielką Pacyficzną Wyspą Śmieci? Sprawdźcie, co działo się w tym tygodniu!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

9 października w nagłych okolicznościach zmarł Jan Szyszko. O śmierci poinformował na Twitterze Prezydent Andrzej Duda. Były minister środowiska miał 75 lat.

Kraków

Od września obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Jak to się ma do smogu? Zobaczcie sami!

Walka o środowisko i czyste powietrze

W ramach globalnego strajku organizowanego przez Extinction Rebellion w największych światowych metropoliach, ekologiczni aktywiści zablokowali główną ulicę w Amsterdamie. Manifestacja ma na celu wymuszenie na holenderskich władzach podjęcie działań na rzecz walki z katastrofą klimatyczną.

2 października ponownie zaczął prace The Ocean Clean Up, czyli 600-metrowy wysięgnik, który ma zebrać Wielką Pacyficzną Wyspę Śmieci. Oczyszczanie fragmentu Oceanu spokojnego może potrwać nawet 10 lat. 

Nasz system oczyszczania oceanów z plastiku nareszcie działa, łapie zarówno duże, zużyte sieci rybackie, jak i drobny mikroplastik. Czy ktoś nie zgubił opony?” – napisał na swoim Twitterze twórca projektu Boyan Slat.

Po tym, jak progi alarmowania o smogu zostały obniżone i informacje o zagrożeniu pojawiać będą się częściej, brakuje rozwiązań w kwestii ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. Na razie nie zostały ogłoszone żadne kompleksowe działania zalecane na czas trwania alarmu.

Branża OZE i informacje rynkowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że z programu „Mój prąd” sfinansowano już 1200 instalacji fotowoltaicznych. Suma wypłaconych środków przekroczyła 5 mln zł.

Wiceminister energii Adam Gawęda zapowiada wprowadzenie nowych jednostek opartych na gazie. Podkreślił również, że morska energetyka wiatrowa jest najbardziej wydajna.

Polska firma Columbus Energy S. A., działająca w sektorze mikroinstalacji fotowoltaicznych, opublikowała informację o wypłaceniu ostatniego kuponu odsetkowego obligacji serii D. Dokonała również terminowego wykupu wszystkich obligacji publicznych wyemitowanych w 2017 roku.

Niemcy podnieśli roczny cel energetyczny dla fotowoltaiki. W skali roku instalacje PV wyprodukować mają 100 TWh energii elektrycznej, czyli o 46 gigawatów więcej, niż obecnie.

Nowinki naukowe i technologiczne: mikroplastik i Wielkie Wyzwanie

Naukowcy z University Medical Center w Holandii przeprowadzili badania, z których wynika, że komórki odpornościowe podczas kontaktu z mikroplastikiem są trzy razy bardziej narażone na uszkodzenia. Również wskaźnik śmiertelności znacznie przewyższa normalne straty, jakie ponoszą komórki przy zetknięciu z innymi ciałami obcymi.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs „Wielkie Wyzwanie, w którym zadaniem jest opracowanie kompaktowego urządzenia, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości miliona złotych.

Więcej informacji o konkursie: https://www.ncbr.gov.pl/o-centrum/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/ncbr-oglasza-pierwsze-polskie-wielkie-wyzwanie-temat-przydomowe-elektrownie-wiatrowe-milion-zloty/

Katastrofy ekologiczne

Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport, z którego wynika, że zmiany klimatyczne postępują szybciej, niż się spodziewano. Eksperci alarmują – jeśli nie zahamujemy degradacji środowiska, możemy w sposób nieodwracalny utracić całe ekosystemy.

Badanie opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” dowodzi, ze większość plastikowych butelek na południowym Atlantyku pochodzi z Azji – głównie z Chin. Rocznie liczba odpadów lądujących w wodach zwiększała się średnio o 14,7%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.