Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 7.10. – 13.10.

Czas na podsumowanie II tygodnia października: Co wydarzyło się w branży OZE? Jak się ma realizacja programu “Mój Prąd? Czy Kraków obroni się przed smogiem, a 600-metrowy wysięgnik The Ocean Clean Up upora się z Wielką Pacyficzną Wyspą Śmieci? Sprawdźcie, co działo się w tym tygodniu!

9 października w nagłych okolicznościach zmarł Jan Szyszko. O śmierci poinformował na Twitterze Prezydent Andrzej Duda. Były minister środowiska miał 75 lat.

Kraków

Od września obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Jak to się ma do smogu? Zobaczcie sami!

Walka o środowisko i czyste powietrze

W ramach globalnego strajku organizowanego przez Extinction Rebellion w największych światowych metropoliach, ekologiczni aktywiści zablokowali główną ulicę w Amsterdamie. Manifestacja ma na celu wymuszenie na holenderskich władzach podjęcie działań na rzecz walki z katastrofą klimatyczną.

2 października ponownie zaczął prace The Ocean Clean Up, czyli 600-metrowy wysięgnik, który ma zebrać Wielką Pacyficzną Wyspę Śmieci. Oczyszczanie fragmentu Oceanu spokojnego może potrwać nawet 10 lat. 

Nasz system oczyszczania oceanów z plastiku nareszcie działa, łapie zarówno duże, zużyte sieci rybackie, jak i drobny mikroplastik. Czy ktoś nie zgubił opony?” – napisał na swoim Twitterze twórca projektu Boyan Slat.

Po tym, jak progi alarmowania o smogu zostały obniżone i informacje o zagrożeniu pojawiać będą się częściej, brakuje rozwiązań w kwestii ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. Na razie nie zostały ogłoszone żadne kompleksowe działania zalecane na czas trwania alarmu.

Branża OZE i informacje rynkowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że z programu „Mój prąd” sfinansowano już 1200 instalacji fotowoltaicznych. Suma wypłaconych środków przekroczyła 5 mln zł.

Wiceminister energii Adam Gawęda zapowiada wprowadzenie nowych jednostek opartych na gazie. Podkreślił również, że morska energetyka wiatrowa jest najbardziej wydajna.

Polska firma Columbus Energy S. A., działająca w sektorze mikroinstalacji fotowoltaicznych, opublikowała informację o wypłaceniu ostatniego kuponu odsetkowego obligacji serii D. Dokonała również terminowego wykupu wszystkich obligacji publicznych wyemitowanych w 2017 roku.

Niemcy podnieśli roczny cel energetyczny dla fotowoltaiki. W skali roku instalacje PV wyprodukować mają 100 TWh energii elektrycznej, czyli o 46 gigawatów więcej, niż obecnie.

Nowinki naukowe i technologiczne: mikroplastik i Wielkie Wyzwanie

Naukowcy z University Medical Center w Holandii przeprowadzili badania, z których wynika, że komórki odpornościowe podczas kontaktu z mikroplastikiem są trzy razy bardziej narażone na uszkodzenia. Również wskaźnik śmiertelności znacznie przewyższa normalne straty, jakie ponoszą komórki przy zetknięciu z innymi ciałami obcymi.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs „Wielkie Wyzwanie, w którym zadaniem jest opracowanie kompaktowego urządzenia, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości miliona złotych.

Więcej informacji o konkursie: https://www.ncbr.gov.pl/o-centrum/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/ncbr-oglasza-pierwsze-polskie-wielkie-wyzwanie-temat-przydomowe-elektrownie-wiatrowe-milion-zloty/

Katastrofy ekologiczne

Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport, z którego wynika, że zmiany klimatyczne postępują szybciej, niż się spodziewano. Eksperci alarmują – jeśli nie zahamujemy degradacji środowiska, możemy w sposób nieodwracalny utracić całe ekosystemy.

Badanie opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” dowodzi, ze większość plastikowych butelek na południowym Atlantyku pochodzi z Azji – głównie z Chin. Rocznie liczba odpadów lądujących w wodach zwiększała się średnio o 14,7%.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach.