Zmarł Jan Szyszko

O godzinie 12.37, dziś (9 października) w nagłych okolicznościach zmarł Jan Szyszko. O śmierci pierwszy poinformował na Twitterze Prezydent Andrzej Duda. Były minister środowiska miał 75 lat.

Prawdopodobną przyczyną śmierci była zatorowość płucna. Szyszko urodził się w Starej Miłosnej, koło Sulejówka pod Warszawą. Był profesorem nauk leśnych i nauczycielem akademickim. Swoją działalność polityczną rozpoczął w latach 80. W następnej dekadzie należał do Porozumienia Centrum. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku.

Od końca 1997 roku do połowy października 1999 był ministrem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka. Otrzymał również funkcję pełnomocnika rządu ds. Konwencji Klimatycznej ONZ i został jej prezydentem w latach 1999 – 2000. Z ramienia PiS od 2001 do 2005 zasiadał w Trybunale Stanu.

Fotel szefa resortu środowiska po raz kolejny otrzymał w czasach rządu koalicyjnego PiS, LPR i Samoobrony. Już w tamtym czasie wzbudzał wiele kontrowersji ze względu na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach do realizacji obwodnicy, która miała przecinać Dolinę Rospudy. Ponownie na stanowisko ministra (5 raz – najwięcej wśród wszystkich polskich polityków) powołano go w rządzie Beaty Szydło 16 listopada 2015 roku. Swoją funkcję złożył 9 stycznia 2018.

Czy chronił środowisko?

Krytykował unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Sprzeciwiał się zmianom, które wprowadził koalicyjny rząd PO-PSL. Zmusiła ona Lasy Państwowe do wpłat budżetowych. Opowiadał się również za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

Budził wiele kontrowersji – jego nazwiskiem nazwano ustawę, która pozwalała właścicielom prywatnych posesji do wycinki drzew (Lex Szyszko). W rzeczywistości jej projekt powstał z inicjatywy poselskiej, jednak ministerstwo jawnie wyrażało swoje poparcie. Konflikt z ekologami o wycięcie części Puszczy Białowieskiej trafił na arenę unijną, w której czynny udział wzięła Komisja Europejska. Argumentem ministerstwa była wówczas walka z inwazją kornika drukarza.

Politycy wspominają

Po wpisie PAD, pojawiły się kolejne:

To kolejna smutna wiadomość dla polityków, kolejny polityk odchodzi. Jan Szyszko, profesor SGGW, leśnik i przyrodnik. Nie zawsze mieliśmy w wielu sprawach jednakowe poglądy, ale ze smutkiem i z żalem żegnam kolegę posła – komentuje dla Polsat News w Sejmie poseł PSL Marek Sawicki.

To szokująca informacja, bo jeszcze niedawno widzieliśmy go w mediach. Myślę, że czas kampanii jest trudnym czasem dla polityków. Jest stresujący i wymaga dużo wysiłku fizycznego – powiedziała z kolei przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Ze smutkiem przyjęliśmy informację, że dzisiaj zmarł były minister środowiska Jan Szyszko. Chcieliśmy rodzinie i najbliższym zmarłego złożyć wyrazy współczucia – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka KW Koalicja Obywatelska.

Niektórzy jednak przypominają o burzliwej krytyce przeciwko zmarłemu byłemu ministrowi:

Natomiast Anonimowi komentatorzy wyrażają niejednoznaczne opinie:

Jan Szyszko ponownie kandydował do sejmu w nadchodzących wyborach.