Raport IPCC: groźne zmiany nadchodzą szybciej, niż przewidywaliśmy

Raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) nie pozostawia wątpliwości – jeśli politycy nie przyspieszą działań na rzecz walki z kryzysem klimatycznym, zmiany będą nieodwracalne. 

W raporcie przeanalizowano wpływ kryzysu klimatycznego na oceany i powłokę lodową. Eksperci są zgodni – jeśli światowi przywódcy nie przyspieszą działań, które zahamują degradację środowiska, możemy w sposób nieodwracalny utracić ekosystemy. Raport powstał na bazie ponad 7 tysięcy różnych, pogłębionych badań naukowych. To kolejny dokument, który w sposób całościowy obejmuje listę zagrożeń związanych z postępującym niszczeniem naturalnych siedlisk roślin i zwierząt – w sierpniu zaprezentowano równie przygnębiający raport o lasach i użytkowaniu ziemi.

Najważniejsze wnioski z raportu:

– wzrost temperatury na świecie sprawi, że poziom mórz podniesie się do końca wieku o metr. Dla mieszkańców nadmorskich miejscowości może oznaczać to konieczność migracji i szukania nowego miejsca do życia

– wyginą morskie stworzenia i ekosystemy. Eksperci szacują, że nawet jeśli uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, 90 proc. rafy koralowej bezpowrotnie zniknie.

– zabraknie wody. Z powodu topnienia lodowców górskich mieszkańcy Azji, Ameryki Południowej czy Europy nie będą mieć dostępu do świeżej wody – woda w kranie w każdym domu będzie wspomnieniem.

– topnienie wiecznej zmarzliny jest śmiertelnie niebezpieczne – zmagazynowane jest tam ok. 1,5 biliona ton organicznego węgla, dwa razy tyle, ile jest w atmosferze.

– Dane naukowe są bezwzględne: wywołany emisjami gazów cieplarnianych wpływ człowieka na oceany i powłokę lodową jest znacznie większy niż wcześniej przewidywano, a negatywne zmiany dzieją się dużo szybciej. Rządy i biznes znają rozwiązania niezbędne, by chronić życie na Ziemi. Na całym świecie musimy jak najszybciej odejść od spalania paliw kopalnych. Unia Europejska, w tym Polska musi odejść od spalania węgla do 2030 r., a zrezygnować z gazu i ropy najdalej do 2040 r. Jednocześnie powinna powstać sieć morskich rezerwatów, tak by co najmniej jedna trzecia światowych mórz była wolna od przemysłowej eksploatacji – komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.