Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Testy dwustronnych paneli od Longi Solar

Testy dwustronnych paneli od Longi Solar

Niemiecki instytut TÜV SÜD dokonał testów dwustronnych paneli Longi PERC od chińskiego producenta Longi Solar. Wykazano, że dzięki drugiej stronie moduły wygenerowały o ponad 15% energii więcej. Badania przeprowadzono w pilotażowej elektrowni na chińskiej wyspie Hainan w powiecie Ding’an przy południowym wybrzeżu kraju. Dane były zbierane w okresie wrzesień 2018 – kwiecień 2019.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Roczne natężenie słoneczne wyspy wynosi 1 668,4 kWh/ kWp/ m2, zaś średnia roczna temperatura zatrzymuje się na poziomie ok. 24 stopni Celsjusza (dla porównania, w Polsce ten wskaźnik nasłonecznienia wynosi około 1100). Starano się ustawić wszystkie moduły w takich samych warunkach zacienienia, na wysokości ok. 1 – 1,5 metra nad podłożem. Na tym obszarze postawiono również naświetlacze rejestrujące promieniowanie słoneczne padające na moduły z góry oraz z dołu, czyli refleksy od podłoża.

Longi przedstawia wyniki testu

Przygotowano kilka różnych powierzchni, od których promieniowanie miało się odbijać. Sprawdzono białą farbę o współczynniku albedo (stosunek ilości promieniowania odbitego od padającego) 67,21% i porównano ją z cementem (43,1%), piaskiem (40,46%) oraz murawą (16,1%). Badanie wykazało, że panele dwustronne osiągają wyższą wydajność w okresie letnim, podczas znacznie dłuższych poranków i wieczorów, kiedy kąt nachylenia Słońca jest większy. Jak podaje sam producent, “zysk energii w styczniu i lutym 2019 r. Jest o ponad 5% niższy niż w innych miesiącach.” Wydajność paneli dwustronnych przewyższała te jednostronne na wysokości 1,5m o 10,1% na terenie zielonym, o 15,82% na piasku, 14,5% na cemencie i aż o 20,59% na białej powierzchni. Longi zaznaczyło, że są to wartości większe od przewidywanych.

Z wykorzystaniem takich dwustronnych modułów wiąże się ich specjalna instalacja, nie w rzędach, ale na osobnych miejscach z zastosowaniem trackerów – mechanizmów śledzących słońce.

Cień rzucany przez rząd modułów może redukować nasłonecznienie gruntu, ograniczając odbijanie się światła, tak więc uzysk energii z pojedynczego modułu jest większy niż w przypadku rzędu modułów i definitywnie większy niż w przypadku obecności kolejnych rzędów modułów” – wyjaśnia producent.

Niższe temperatury pracy modułu

Inną zaobserwowaną cechą paneli dwustronnych była ich niższa temperatura pracy, co przenosi się na większą efektywność. Zdaniem Longi Solar przyczyniło się do tego zastosowane cieńszego szkła o grubości 2 mm + 2 mm, które ma lepiej rozpraszać ciepło w porównaniu z płytą o grubości 3,2 mm.

Pierwsza wersja wykorzystanego w badaniach modułu PERC miała moc 360 W, nowsza – dzięki zamontowanym 72 ogniwom – ma już 450 W. Nowy dwustronny model panelu, który zaprezentowano w maju, nazywa się Hi-MO 4 Longi. Osiągał on wydajność 18,5 – 19,2% oraz znamionową moc jednostkową 430 wattów. Wcześniejszy model Hi – MO 3, który wykorzystano do budowy farmy w prowincji Jiangsu, osiągał moc 275 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.