Ponad 1200 instalacji sfinansowano już w programie Mój Prąd

Już 1200 instalacji fotowoltaicznych sfinansowano z programu “Mój Prąd”. W ciągu roku mogą wyprodukować w sumie 5,1 GWh. Kwota dopłat przekroczyła już barierę 5 milionów złotych. Do rozdania pozostaje wciąż blisko miliard złotych.

Według szacunków, praca tych instalacji, które otrzymały dopłatę, pozwoli na zredukowanie emisji dwutlenku węgla o około 4 100 ton rocznie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W pierwszym tygodniu działania programu nadzorowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zanotowano 170 wniosków, na które przeznaczono około 80 tysięcy złotych. 24 września Fundusz ogłosił o wypłacenie około 2 mln zł dotacji. Wzrost tej kwoty do 5 mln świadczy o stopniowym przyspieszaniu projektu.

Kilka dni wcześniej pisaliśmy o głównych powodach odrzucania wniosków. Obecnie liczba odrzuconych podań wzrosła już do 536.

Fundusz przyznaje dotację w wysokości do 5 000 zł na zakup oraz instalację modułów PV o mocy od 2 do 10 kW. Oprócz projektu “Mój Prąd” NFOŚiGW ma otwarty program “Czyste Powietrze”, w ramach którego przyznawane są dotacje na termomodernizację – wymianę pieców i kotłów grzewczych. Jednak w tym przypadku wiele instytucji domaga się modyfikacji programu oraz włączenia do niego sektora bankowego. Sprawa nadal jest negocjowana.