Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recyklomaty w Biedronce. Ile dostaniemy za jedno opakowanie?

Recyklomaty w Biedronce. Ile dostaniemy za jedno opakowanie?

W 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Tymczasem niektóre firmy już teraz próbują testować rozwiązania związane z otrzymywaniem kaucji za zwrot plastikowych opakowań. Jedną z nich jest Biedronka, która w czwartek 23 listopada postawiła pod jednym ze swoich sklepów pierwszy recyklomat. Umożliwia on zwrot plastikowych butelek i puszek w zamian za utrzymanie vouchera na zakupy.

Reklama

Zwróć butelkę, dostań rabat. Pierwszy recyklomat stanął pod Biedronką w Wielkopolsce

Pierwszy biedronkowy recyklomat stanął pod sklepem w Skórzewie (woj. wielkopolskie) przy ulicy Poznańskiej. Zasada działania jest prosta: do automatu wrzucić możemy albo plastikowe butelki PET o pojemności do 3 litrów albo puszki do 1 litra. W zależności od ilości zwróconych opakowań otrzymamy voucher na odpowiednią kwotę – za każdą butelkę lub puszkę będzie to 5 groszy. Urządzenie samo wydrukuje nam bon, który potem będziemy mogli wykorzystać w sklepie. Co ważne, uzyskany w ten sposób voucher można zrealizować tylko w sklepie, w którym oddaliśmy opakowania do recyklomatu. Na razie więc jest to jedynie Biedronka w leżącym pod Poznaniem Skórzewie. Sieć jednak planuje postawić więcej tego typu urządzeń.

Na jednym voucherze może się znaleźć się maksymalnie 50 zł, co oznacza, że podczas jednego zwrotu da się oddać do recyklomatu nie więcej niż 1000 opakowań. Opakowanie muszą spełniać pewne określone warunki:

  • nie są zgniecione lub uszkodzone,
  • nie są zanieczyszczone, w tym są całkowicie opróżnione z napoju,
  • są opakowaniami napojów dystrybuowanych w sklepach Biedronka,
  • posiadają oryginalną etykietę producenta, której stan umożliwia wczytanie kodu kreskowego.

Voucher promocyjny wykorzystać 30 dni od jego otrzymania. Minimalna wartość zakupów, podczas których można skorzystać z rabatu, wynosi 1 zł więcej niż wartość bonu. Z zakupów uprawniających do wykorzystania vouchera wyłączone są: napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, preparaty do żywienia początkowego i doładowania kart telefonicznych oraz kart przedpłaconych.

Biedronka nie jest pierwsza. Sklepy w Polsce testują system kaucyjny

System kaucyjny zostanie w Polsce wprowadzony na początku 2025 roku. Szczegóły nowych przepisów są jeszcze w trakcie ustalania, jednak wg wstępnych projektów za jedno opakowanie otrzymamy 50 groszy. Biedronka nie jest jedynym sklepem, który już teraz wprowadza działania pilotażowe dotyczące kaucji. W 18 polskich sklepach sieci Lidl już teraz znajdują się butelkomaty. Jak sama nazwa wskazuje, w przeciwieństwie do biedronkowych recyklomatów, można oddawać do nich jedynie butelki, a puszek już nie. Poza tym zasada jest taka sama: automat drukuje nam bon rabatowy, który następnie można wykorzystać w sklepie. Stawka za jedną butelkę tutaj również wynosi 5 groszy.

– A o systemie kaucyjnym w Polsce pisaliśmy tu: System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Co zakładają nowe przepisy?

Źródło: wirtualnemedia.pl, businessinsider.pl, lidl.pl

Fot. media.biedronka.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.