Bloomberg New Energy Finance prognozuje spadek kosztów Offshore o 71%

Opublikowany przez Bloomberg New Energy Finance raport pod tytułem ”New Energy Outlook 2017”, prognozuje spadek kosztów Offshore o 71% do roku 2040. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie według raportu wzmożona konkurencja na rynku producentów turbin wiatrowych oraz mniejsze niż do tej pory ryzyko związane z tą branżą.

Raport przewiduje ponadto, że koszty energii słonecznej spadną o 66%, podczas gdy koszty związane z inwestycjami w elektrownie wiatrowe na lądzie spadną o 47%. Ogólnie rzecz ujmując, w sektor odnawialnych źródeł energii zainwestowane zostanie 7,4 bln dolarów. W raporcie można również odnaleźć informację jakoby do 2040 roku, połowa z poczynionych inwestycji w odnawialne źródła energii będzie inwestycjami w energię pozyskiwaną z wiatru.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Największy wzrost zapotrzebowania na węgiel przewidują analitycy Bloomberg, odnotowany zostanie w Chinach oraz Indiach. W krajach tych, szczytowym okresem popytu na czarne złoto będą okolice roku 2026.

Do roku 2040 w związku z inwestycjami w moce wytwórcze OZE, potencjał światowy tak wytworzonej energii wzrośnie w przypadku energii słonecznej z 12% do 48%. Raport nie pomija także sektora magazynowania energii, o którym również mowa. Rynek magazynów energii będzie według autora raportu warty w 2040 roku 239 miliardów dolarów.

Seb Henbest ponadto dodaje: Tegoroczny raport sugeruje, że ekologizacja systemu elektroenergetycznego na świecie jest nie do powstrzymania, dzięki gwałtownie spadającym kosztom energii słonecznej i wiatrowej, a także rosnącej roli akumulatorów, w tym w pojazdach elektrycznych.