Boisko w Soczi otrzymało murawę wykonaną z… plastiku

W połowie kwietnia tego roku na boisku w Soczi odbył się mecz ligowych drużyn. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że murawa tego sportowego obiektu była biała, ponieważ wykonano ją z przetworzonego plastiku.

Pomysł i realizacja powyższej inicjatywy to dzieło koncernu browarniczego Budweiser, wchodzącego w skład AB InBev. Surowcem służącym do wykonania sztucznej murawy były plastikowe kubki. Rok wcześniej, w trakcie XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, których organizatorem i gospodarzem była Federacja Rosyjska, do takich pojemniczków rozlewano piwo. Aby wykonać białą murawę, przetworzono 50 tys. tychże kubków – łącznie były to ok. 2,5 tony plastiku. Powstałą w ten sposób nawierzchnią pokryto boisko do piłki nożnej wybudowane nieopodal stadionu, na którym odbyły się ceremonie rozpoczęcia i zakończenia igrzysk olimpijskich.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Mamy nadzieję, że to boisko przypomni komuś poprzedni turniej i pomoże w rozpoczęciu obiecującej kariery piłkarskiej – wyraził nadzieję Konstantin Tamirov, dyrektor AB InBev Efes, którego wypowiedź przywołał portal Wirtualne Media.pl. – To ważna akcja, dzięki której pokazujemy, że plastik, który jest wszędzie dookoła, może być ponownie wykorzystany w sensowny sposób – dodał Tamirov w wypowiedzi cytowanej przez portal Fakty TVN24.

Na inaugurację rozgrywek na boisku wyposażonym w białą murawę przyleciał specjalnie Marco Materazzi, włoski piłkarz grający na pozycji obrońcy oraz trener.

– To dla mnie nowe doświadczenie: grać na takim boisku z przetworzonego plastiku. To bardzo ważny krok dla piłki nożnej – zauważył Marco Materazzi w wywiadzie opublikowanym przez serwis Sputniknews.com.

Soczi to największy rosyjski letni kurort. W 2014 r. odbyły się tutaj 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie, na potrzeby których w mieście wybudowano najważniejsze obiekty sportowe, niezbędne do przeprowadzenia rywalizacji sportowych. Wówczas w Soczi powstał m.in. stadion olimpijski, a także obiekty służące do celów treningowych oraz centrum prasowe i telewizyjne. Od 14 czerwca do 15 lipca 2018 r. odbywały się tutaj XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, podczas których reprezentacja Francji pokonała drużynę Chorwacji 4-2.