Bośnia i Hercegowina ku energetyce wiatrowej

Bośniacka spółka Energy 3 (lokalny przedstawiciel duńskiej firmy zajmującej się rozwojem projektów z zakresu energetyki odnawialnej Nordic Power Partners) zamierza na południu kraju w okolicy miejscowości Mostar zbudować farmę wiatrową o mocy 48 MW.

W rozmowie z agencją Reuters jeden z menedżerów spółki Miralem Campara stwierdził, że farma wiatrowa Plonco, która ma na celu zdywersyfikować źródła pozyskiwania energii na Bałkanach oraz zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych, ma kosztować 65 mln euro. Prace nad projektem mają się rozpocząć jeszcze w drugiej połowie 2017 roku i potrwają trzy lata.

Jak poinformował Campara, lokalny samorząd przyznał spółce 30-letnią koncesję na działalność farmy. Dodał przy tym, że w przyszłości w miejscowości Podvelezje niedaleko Mostaru, Energy 3 zamierza zbudować jeszcze jedną farmę o mocy 48 MW.

Przedstawiciel stwierdził również, że Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) pomagała spółce rozwijać projekty oraz wykonać ocenę ryzyka rynku energetycznego, doradzając jej w zakresie opcji sprzedaży energii, a także prognozy cen.

Obecnie 40 procent generowanej w Bośni i Hercegowinie energii pochodzi z energetyki wodnej. Reszta zużywanej energii jest pokrywana przez elektrownie węglowe. W przeciwieństwie do pozostałych państw na Bałkanach, które polegają na imporcie energii Bośnia posiada znaczne zdolności do jej eksportu. Jest to możliwe dzięki dużym mocom zainstalowanym w energetyce wodnej.

Według Agencji Reuters, w ciągu najbliższych lat w Bośni dzięki energetyce wiatrowej ma powstać 500 MW nowych mocy.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Bałtyckie Obszary Energii – szansa na energetyczną współpracę

Następny artykuł

Coraz więcej pustyni

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,