Wiadomości OZE Bałtyckie Obszary Energii – szansa na energetyczną współpracę 14 lipca 2017 Wiadomości OZE Bałtyckie Obszary Energii – szansa na energetyczną współpracę 14 lipca 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Dzięki programowi Bałtyckie Obszary Energii, zapoczątkowanemu przez Unię Europejską, istnieje spora szansa na efektywną współpracę energetyczną pomiędzy kilkoma powiatami w województwie zachodniopomorskim. 13 lipca br. został podpisany list intencyjny, znacznie zbliżający ten projekt do realizacji. Reklama Wśród powiatów, które przystąpiły do programu, znajdują się powiaty: świdnicki, drawski oraz łobeski. Średnia gęstość zaludnienia na tych terenach jest stosunkowo niska, bowiem to tylko trzydzieści sześć osób na kilometr kwadratowy. Taka sytuacja sprzyja realizacji wielu inwestycji z zakresu zielonej energii, szczególnie w kontekście energetyki rozproszonej. Specjalnie dla tych powiatów powstaną nowe rozwiązania, które mają przyspieszyć rozwój OZE na ich terenach oraz pozwolić na szybsze przekształcenie tamtejszej gospodarki w gospodarkę niskoemisyjną. Do głównych celów programu należy stworzenie koszyka energetycznego. Cały projekt opiewa na kwotę 2,7 miliona euro. Udział biorą w nim nie tylko polskie obszary, lecz również te zlokalizowane w innych państwach UE, np. w Estonii czy Szwecji. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.