Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brytyjskie ITM planuje budowę magazynu energii o mocy 100 MW w technologii power-to-gas

Brytyjskie ITM planuje budowę magazynu energii o mocy 100 MW w technologii power-to-gas

ITM Power zajmuje się dostarczaniem rozwiązań energetycznych opartych o wodór. Firma poinformowała niedawno, że Innovate UK – brytyjska, rządowa fundacja wspierająca innowacyjność, zdecydowała się ufundować testową instalację magazynowania energii o mocy 100 MW. Projekt Centurion znaleźć ma się w Runcorn w Cheshire w Wielkiej Brytanii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Magazyn wykorzystywać ma technologię power-to-gas, czyli produkcji gazowego wodoru na drodze elektrolizy, który następnie będzie magazynowany. ITM przechowywać chce wodór w rozległych jaskiniach w okolicy Runcorn. Aby odzyskać zmagazynowaną energię, instalacja będzie następnie przetwarzać wodór na prąd elektryczny. Rozważa się także możliwość wprowadzania wodoru do sieci gazowej, co ma przyczynić się m.in. do dekarbonizacji tego źródła energii.

Projekt ten ma pozwolić na analizę opłacalności technologii oraz przetestowanie projektów ITM przy jednoczesnym sprawdzeniu, czy pomysły biznesowe ITM mają sens i są perspektywiczne, jak podaje firma.

Projekt realizowany ma być wspólnie z partnerami: Inovy, Storengy, Cadent oraz Element Energy. ITM chce zainstalować w Runcorn swoje nowatorskie elektrolizery z membraną protonową (PEM). Już teraz w tym miejscu znajduje się elektrolizernia, gdzie produkuje się wodór do celów przemysłowych. „Miejsce ma przyłącze do sieci energetycznej o mocy 420 MW, systemy elektroenergetyczne oraz odpowiednie zgody pod produkcję wodoru w ilościach przemysłowych”, informuje firma.

Projekt Centurion będzie pierwszym systemem power-to-gas, który w tej skali będzie produkował wodór, który ma być dodawany do gazu przesyłanego w sieci. „To bardzo ekscytujący projekt, opierający się na naszym doświadczeniu w zakresie elektrolizy na wielką skalę, produkcji, przechowywaniu i transportu wodoru, a jednocześnie dający nam możliwość rozwoju w nowych kierunkach”, mówi Richard Stevenson, menedżer projektu w spółce Inovy.

źródło: pv-magazine

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.