BVG zamówiła 90 elektrycznych autobusów Solaris

Berliński przewoźnik autobusowy BVG poinformował, że w wyniku przeprowadzonego przetargu – na kwotę ok. 61 mln euro – polska firma Solaris Bus & Coach dostarczy 90 elektrycznych autobusów.

Solaris w Berlinie

Solaris Bus & Coach wygrało jeden z największych przetargów na pojazdy elektryczne w Europie. Dostawa bezemisyjnych autobusów o długości 12 metrów ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku, a pierwszy z nich będzie dostarczony na początku przyszłego roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Najnowszy kontakt obejmuje modele Solaris Urbino 12 electric, na berlińskich ulicach jeździ teraz 20 elektrobusów z Bolechowa – w wersji Urbino 12 electric i Nowy Urbino 12 electric. Niebawem dołączy do nich piętnaście Nowych Urbino 18 electric, które BVG zamówiło na początku 2019 roku. To razem z najnowszym kontraktem daje łącznie 125 pojazdów z logo jamnika.

Standard Solaris

Zamówione autobusy mają mieć 12 metrów długości i pomieścić około 70 pasażerów, a zamontowane w nich ogrzewanie ma być elektryczne – co oznacza 100% bezemisyjność. Zintegrowana z silnikami elektrycznymi oś elektryczna będzie źródłem napędu, ponadto wszystkie autobusy będą wyposażone w baterie o pojemności minimalnej 300 kWh – ich ładowanie będzie możliwe dzięki systemowi plug-in.

W ciągu ostatnich czterech lat Solaris Bus & Coach, w ramach kontraktu sprzedał berlińskiemu przewoźnikowi 35 autobusów bezemisyjnych. Najnowszy kontrakt zakłada, że flota autobusów obsługiwanych przez BVG będzie liczyła 125 sztuk.