W Essex powstanie centrum badawczo-rozwojowe do testowania instalacji off-shore

Pracownia architektury Partington i Partnerzy zaprezentowała plany ogromnej, wartej 65 miliony funtów instalacji, mającej być podmorskim centrum badawczo-rozwojowym, jak i miejscem do trenowania osób odpowiedzialnych za instalację i konserwację systemów morskich elektrowni wiatrowych.

Instalacja Blue Abyss znajdować ma się w Essex. W jej skład wchodzić ma między innymi głęboki na 50 m basen, gdzie testowane będą różne technologie. Dodatkowo na brzegu basenu znajdować ma się dźwig, a dach budynku będzie otwierany, co pozwolić ma na zanurzanie i wynurzanie z wody elementów o wadze do 100 ton.

Planuje się, że placówka ta posłuży do testowania rozmaitego wyposażenia pracujących w morzu podczas instalacji systemów off-shore, takich jak np. drony. W tym miejscu szkolone mają być także załogi nurków, realizujących różne prace w takich systemach.

Basen w opisywanym centrum szkoleniowo-badawczym symulować ma różne zjawiska zachodzące pod powierzchnią morza, w tym prądy morskie i pływy, jak obiecuje projektant. Przewiduje się, że instalacja zostanie oddana do użytku do końca przyszłego roku.