Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska otwarto w Gliwicach

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska otwarto w Gliwicach

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska otwarto w Gliwicach

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej zostało oficjalnie otwarte. Instytucja ma swoją siedzibę na terenie Centrum Nowych Technologii w Gliwicach. Nowopowstała placówka badawcza została utworzona w związku z bieżącymi potrzebami dotyczącymi zmian klimatu, o czym poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej. 

Reklama

Na uroczystym otwarciu byli obecni prof. Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, Adam Neumann – prezydent Gliwic, a także Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Najważniejszym celem przyświecającym nowej placówce jest działalność naukowa oraz popularyzatorska w zakresie troski o środowisko naturalne. Program COKiŚ zakłada zwiększenie świadomości energetycznej, walkę ze szkodliwą emisją oraz tworzenie nowych terenów zielonych. Ambicją naukowców i rządzących jest również przekształcenie poprzemysłowego obszaru w innowacyjny ośrodek badawczo-rozwojowy, spełniający nowoczesne standardy. 

– Idea utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska pojawiła się rok temu, niemal równolegle, gdy ogłaszaliśmy pomysł uruchomienia Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Dobrze widzieć, że w tak krótkim czasie udało nam się przejść od słów do czynów. Dzisiaj inaugurujemy działalność Centrum, a niedawno wystartowały nabory wniosków do Funduszu. Dzięki niemu uczelnie takie jak Politechnika Śląska mogą pozyskać pieniądze na organizację zajęć ze światowej klasy naukowcami. Wszystkie te działania powodują, że Metropolia staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania, ale także do związania z nią przyszłości – podkreślił Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przywołany w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Politechniki Śląskiej.

Działania COKiŚ skierowane są nie tylko do studentów, ale również do uczniów: pracownicy placówki chcą zachęcić dzieci i młodzież do angażowania się w akcje mające na celu ochronę środowiska i klimatu. Oferta skierowana do tej grupy wiekowej zawiera wykłady i zajęcia związane m.in. z efektem cieplarnianym czy też zahamowaniem rozwoju zmian klimatycznych.

fot. Politechnika Śląska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.