1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

2019 rok rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Polski potencjał offshore

2019 rok rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope poinformowało, że 2019 rok przyniósł rekordowe 3.623 GW mocy wiatrowych zainstalowanych na europejskich wodach morskich. Łącznie Europa może pochwalić się 22 GW „mocy wiatrowej”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak podaje raport WindEurope, w minionym roku na wodach należących do pięciu europejskich krajów wybudowano 10 farm wiatrowych. Objęło to montaż 502 turbin wiatrowych. Niekwestionowanym liderem w produkcji tego typu zielonej energii została Wielka Brytania. Na jej wodach wybudowano elektrownie o łącznej mocy 1,7 GW, co stanowi niemal połowę rocznego wyniku. Sukces Wielkiej Brytanii wiąże się ze sfinalizowaniem budowy wszystkich turbin wchodzących w skład największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea One, o mocy 1,218 GW.

Drugie miejsce w rankingu zajęły Niemcy z wynikiem 1,1 GW. Na trzeciej i czwartej pozycji uplasowały się Dania (374MW) oraz Belgia (370MW). Portugalia natomiast postawiła na innowacyjność – zainstalowała 8 MW mocy na pływających farmach wiatrowych.

Farmy o jeszcze większej mocy

Kolejny rekord dotyczy średniej mocy instalowanych turbin.W porównaniu z 2012 rokiem, liczba nowych turbin wiatrowych wzrosła o 1 MW, co łącznie daje wynik 7,8 MW. Liderem w zakresie dostaw morskich wiatraków pozostał Siemens Games, który posiada 62% udziału w rynku.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.