Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Od 1 marca w Ostrowie Wielkopolskim większe opłaty za śmieci

Od 1 marca w Ostrowie Wielkopolskim większe opłaty za śmieci

Ostrów Wielkopolski to kolejna gmina, w której mieszkańcom przyjdzie płacić więcej za odbiór i utylizację śmieci. Zmiany wprowadzone decyzją radnych wejdą w życie od 1 marca.

Reklama

Od początku bieżącego roku opłaty za wywóz śmieci wzrastają w całej Polsce, w niektórych miejscowościach nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Przykładem może być chociażby gmina Niemce, w której ceny za wywóz odpadów są wyższe niż w Warszawie. Teraz podwyżki dotknęły także gminę Ostrów Wielkopolski.

Ile wynoszą nowe opłaty?

Najważniejsza zmiana to ogólny wzrost opłat za jednego mieszkańca. Dotychczas za wywóz śmieci mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego ponosił koszt 17 zł miesięcznie, od 1 marca przyjdzie mu płacić 23 zł. Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych i posiadają kompostownik zapłacą 2 zł mniej, ale nie otrzymają brązowych worków na odpady bio. Opłata za niesegregowane śmieci (jako brak spełnienia nałożonego obowiązku) będzie wynosiła 50 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Warto przy tym przypomnieć, że duże podwyżki wprowadzono już w poprzednim roku. Jeszcze dwa lata temu opłata dla jednego mieszkańca wynosiła 11 zł.

W nowym regulaminie znalazły się także „bonusy”: możliwość oddania do punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych śmieci „problematycznych”. To m.in. leki, akumulatory i baterie, odpady budowlane (do 1m3), cztery zużyte opony od jednej nieruchomości rocznie, odpady wielkogabarytowe i meble. Z pewnością jest to jakieś udogodnienie, jednak nie można nie zauważyć, że z utylizacją części przedstawionych odpadów raczej nie ma problemu – np.: przeterminowane leki można zostawić w specjalnych pojemnikach ustawianych w aptekach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.