Polska bez wątpienia jest krajem, którego mieszkańcy przyzwyczaili się do wykorzystywania węgla. Śląsk przez wiele lat słynął z kopalni węglowych, a polski węgiel był synonimem wysokiej jakości. Czasy te jednak minęły, a przyzwyczajenia w dużej mierze nie uległy zmianie, przez co większość Polaków wciąż kupuje na zimę węgiel kamienny. Niestety, zdaniem ekspertów ceny czarnego złota będą wzrastać i już niebawem mogą przebić barierę tysiąca złotych za tonę.
Ceny nie przebiły jeszcze magicznej kwoty 1000 złotych za tonę węgla grubego, ale sezon dopiero się rozpoczyna i trzeba się liczyć z dalszymi wzrostami. Myślę, że cena w przedziale od 900 do 1100 zł za tonę popularnego „orzecha” to będzie realny poziom – powiedział Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, w wywiadzie dla portalu wysokienapiecie.pl.
Skutki takiego stanu rzeczy mogą być fatalne. Ceny opału rosną, a sytuacja ekonomiczna polskich rodzin nie zmienia się – to powoduje konieczność oszczędzania, również na opale. Nie wszystkie rodziny stać na to, by zapłacić więcej za węgiel lepszej jakości. Niewykluczone więc, że w piecach wielu polskich rodzin znów będą lądować środki opałowe bardzo słabej jakości, czego konsekwencją będzie fatalna jakość powietrza.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.