Wiadomości OZE Ceny węgla wzrosną, więc zima znów będzie synonimem smogu? 09 października 2017 Wiadomości OZE Ceny węgla wzrosną, więc zima znów będzie synonimem smogu? 09 października 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Polska bez wątpienia jest krajem, którego mieszkańcy przyzwyczaili się do wykorzystywania węgla. Śląsk przez wiele lat słynął z kopalni węglowych, a polski węgiel był synonimem wysokiej jakości. Czasy te jednak minęły, a przyzwyczajenia w dużej mierze nie uległy zmianie, przez co większość Polaków wciąż kupuje na zimę węgiel kamienny. Niestety, zdaniem ekspertów ceny czarnego złota będą wzrastać i już niebawem mogą przebić barierę tysiąca złotych za tonę. Reklama Ceny nie przebiły jeszcze magicznej kwoty 1000 złotych za tonę węgla grubego, ale sezon dopiero się rozpoczyna i trzeba się liczyć z dalszymi wzrostami. Myślę, że cena w przedziale od 900 do 1100 zł za tonę popularnego „orzecha” to będzie realny poziom – powiedział Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, w wywiadzie dla portalu wysokienapiecie.pl. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być fatalne. Ceny opału rosną, a sytuacja ekonomiczna polskich rodzin nie zmienia się – to powoduje konieczność oszczędzania, również na opale. Nie wszystkie rodziny stać na to, by zapłacić więcej za węgiel lepszej jakości. Niewykluczone więc, że w piecach wielu polskich rodzin znów będą lądować środki opałowe bardzo słabej jakości, czego konsekwencją będzie fatalna jakość powietrza. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.