Chemiczna parasolka – remedium na zmiany klimatyczne?

Czy możliwe jest odwrócenie zmian klimatycznych? Coraz większa rzesza badaczy z całego świata zastanawia się nad zastosowaniem niekonwencjonalnych metod, które w szybkim tempie spowodują odwrócenie lub złagodzenie zmian, jakich obecnie jesteśmy świadkami.

Niektórzy naukowcy uważają, że pomóc może w tym stworzenie gigantycznej parasolki na niebie, która – w dużym skrócie – miałaby rozpylać maleńkie cząstki odbijające światło. Dzięki temu nastąpiłoby oczekiwane ochłodzenie Ziemi poprzez odbijanie i filtrowanie światła słonecznego.

Pomysł ten jest dyskusyjny. Przeciwnicy zwracają uwagę na trudne do przewidzenia konsekwencje, jakie możemy odczuwać w związku ze zmianą atmosfery. „Ta technika wzbudza kontrowersje. Jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jakie będą skutki dla człowieka” – napisali.

Pomysłodawcą jest Atiq Rahman, który podkreślił, że nikt nie uważa geoinżynierii za całkowicie skuteczną, postuluje się jedynie kontynuowanie badań w tym zakresie we współpracy z najbardziej dotkniętymi przez zmiany klimatyczne państwami.

„Kraje rozwijające się muszą mieć możliwość decydowania o kierunkach własnych działań w odpowiedzi na zachodzące zmiany klimatu. Oczywiście proponowana technika może nieść ze sobą niebezpieczne skutki, ale musimy wiedzieć, czy dla takich krajów jak Bangladesz byłaby bardziej czy mniej szkodliwa niż ocieplenie klimatu o 1,5°C” – powiedział Rahman. „Ma to ogromne znaczenie dla zwykłych ludzi, najbardziej odczuwających zmiany klimatu, dlatego nasze głosy powinny być uwzględniane”.

Źródło: Inhabitat, The Guardian

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Formuła E już w ten weekend

Formuła E, całkowicie elektryczna seria wyścigów otwartych FIA, rusza już w ten weekend. Start piątego sezonu wyścigów elektryków będzie miał miejsce w Ad Diriyah ePrix w Arabii Saudyjskiej. Nowa edycja to nowe tory, zespoły, sterowniki oraz zasady, a także auta, które zapewnią lepsze wrażenia niż rok temu.