Chińczycy przetestowali pierwszy na świecie statek elektryczny

Jak informuje dziennik „People’s Daily”, w pełni elektryczny statek został przetestowany w Chinach, a jego wodowanie zrealizowano 12 listopada br. w mieście Kanton w południowych Chinach. „China Daily” wskazuje, że to przełomowy moment dla transportu wodnego.

Według informacji stoczni Guangzhou Shipyard International Company statek może przepłynąć około 80 kilometrów po pojedynczym naładowaniu baterii, co odpowiada około 2-godzinnemu dryfowaniu na wodzie. Okręt ma długość 70,5 metra, szerokość 13,9 metra oraz głębokość 4,5 metra. Całkowita pojemność baterii wynosi 2400 kWh, co odpowiada czterdziestu pojazdom marki BYD E6 Firerunne. Maksymalna prędkość statku do 12,8 km/h.

Jak podkreślają chińskie media, okręt nie zużywa węglowodorów oraz nie wytwarza odpadów, które trafiałyby do wód mórz i oceanów. Będzie stosowany do przewozu węgla oraz będzie się poruszał pod wodach Pearl River i innych zbiornikach wodnych. „Ponieważ statek jest w pełni elektryczny, nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Wkrótce ta technologia będzie używana także w produkcji okrętów pasażerskich lub przemysłowych” – powiedział Huang Jialin, prezes i dyrektor generalny Hangzhou Model Ship Design & Research Co., który zaprojektował opisywany statek elektryczny.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Tego rodzaju okręt ma na uwadze harmonię między ludźmi a naturą i może chronić jakość wody oraz życie morskie. To rozwiązanie powinno być kopiowane przez inne statki pływające po lokalnych rzekach” – powiedział Wang Yongchen, ekolog z Pekinu, na którego wypowiedź powołuje się NDTV.

Źródła: China Daily, People Daily, Belta News, NDTV

foto chinanews.com